Seyed Sadreddin Moosavi

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Spain 1
Iran 4
Brazil Women Under 20 3
Iran Women 5
Portugal Women Under 18 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 20 4
Italy 3
Spain 2
Argentina 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 20 4
Italy 3
Spain 2
Argentina 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 20 4
Italy 3
Spain 2
Argentina 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 20 4
Italy 3
Spain 2
Argentina 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 20 4
Italy 3
Spain 2
Argentina 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Barça (ESP) 1
Dabiri Tabriz (Iran) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Barça (ESP) 1
Dabiri Tabriz (Iran) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Barça (ESP) 1
Dabiri Tabriz (Iran) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Barça (ESP) 1
Dabiri Tabriz (Iran) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Barça (ESP) 1
Dabiri Tabriz (Iran) 4
ISK Dina Moscow (Russia) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 5
Sergei Sergeev (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 5
Sergei Sergeev (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 5
Sergei Sergeev (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 5
Sergei Sergeev (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 2
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 5
Sergei Sergeev (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Argentina 1
Hungary 2
Iran 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Argentina 1
Hungary 2
Iran 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Argentina 1
Hungary 2
Iran 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Argentina 1
Hungary 2
Iran 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Argentina 1
Hungary 2
Iran 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Hernán Basile (ARG) 1
Fabio Cortez (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Hernán Basile (ARG) 1
Fabio Cortez (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Hernán Basile (ARG) 1
Fabio Cortez (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Hernán Basile (ARG) 1
Fabio Cortez (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Hernán Basile (ARG) 1
Fabio Cortez (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 2
Spain 3
Argentina 4
Iran Under 20 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 2
Spain 3
Argentina 4
Iran Under 20 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 2
Spain 3
Argentina 4
Iran Under 20 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 2
Spain 3
Argentina 4
Iran Under 20 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 2
Spain 3
Argentina 4
Iran Under 20 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Eder Popiolski (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Andrzej Bianga (POL) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Pierre Jacky 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Eder Popiolski (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Eder Popiolski (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Eder Popiolski (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Andrzej Bianga (POL) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Pierre Jacky 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Andrzej Bianga (POL) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Pierre Jacky 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Andrzej Bianga (POL) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Pierre Jacky 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Eder Popiolski (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Darika Peanpailun (THA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Andrzej Bianga (POL) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Pierre Jacky 2

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 3
Russia 5
Spain 1
Iran 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 3
Russia 5
Spain 1
Iran 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 3
Russia 5
Spain 1
Iran 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 3
Russia 5
Spain 1
Iran 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 3
Russia 5
Spain 1
Iran 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Djony Mendes (BRA) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Djony Mendes (BRA) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Djony Mendes (BRA) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Djony Mendes (BRA) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Djony Mendes (BRA) 5
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 4
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
MFK Tyumen (RUS) 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Salar Aghapour (IRN) 5
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Mahdi Javid (IRN) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Spain 4
Argentina 3
Czech Republic 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Spain 4
Argentina 3
Czech Republic 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Spain 4
Argentina 3
Czech Republic 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Spain 4
Argentina 3
Czech Republic 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 1
Spain 4
Argentina 3
Czech Republic 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 3
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 3
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 3
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 3
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
Mes Rafsanjan FC (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Duje Maretic (CRO) 2
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 3
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 5
Julio Delgado González (ESP) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Atefeh Rezaei (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Alberto García Delgado (ESP) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2