Carlos Enrique Quiros Alvarez

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Vic Hermans 3
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 1
Kazakhstan 2
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 1
Kazakhstan 2
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 1
Kazakhstan 2
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 1
Kazakhstan 2
Iran 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 5
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 5
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 5
SL Benfica (Portugal) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 5
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 1
Argentina 5
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 1
Argentina 5
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 1
Argentina 5
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 1
Argentina 5
Iran 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Landry Ngala (FRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Landry Ngala (FRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Landry Ngala (FRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 4
Touhid Lotfi (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Landry Ngala (FRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Iran 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Iran 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Iran 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Iran 1
Portugal 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Leoas Da Serra (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Leoas Da Serra (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Leoas Da Serra (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Leoas Da Serra (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Hesham Saleh (EGY) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Iván Brizuela (ARG) 3
Evandro Borges (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 1
Argentina 5
Iran 4
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 1
Argentina 5
Iran 4
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 1
Argentina 5
Iran 4
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 1
Argentina 5
Iran 4
Portugal 2

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Cerro Porteño (PAR) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Cerro Porteño (PAR) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Cerro Porteño (PAR) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Cerro Porteño (PAR) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Deives Moraes (BRA) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Deives Moraes (BRA) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Deives Moraes (BRA) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Deives Moraes (BRA) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3