Beni Simitci

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 4
Argentina 5
Kazakhstan 3
Portugal 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 4
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 1
Kazakhstan 3
Slovenia 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 1
Kazakhstan 3
Slovenia 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 1
Kazakhstan 3
Slovenia 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 4
Argentina 1
Kazakhstan 3
Slovenia 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Hernán Basile (ARG) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Wilson Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Hernán Basile (ARG) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Hernán Basile (ARG) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Hernán Basile (ARG) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Wilson Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Wilson Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Wilson Sabóia (BRA) 1
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 3
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 3
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 3
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 3
Iran 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Iran 1
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (Brazil) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Pato Futsal (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 3
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Yanar Asadov (RUS) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 3
Sergio González Pérez (ESP) 2