Alain Dopchie

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 2
Portugal 3
Russia 1
Spain 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Italy 3
Portugal Women Team 4
Russia 1
Spain 5
Argentina 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Italy 3
Portugal Women Team 4
Russia 1
Spain 5
Argentina 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Italy 3
Portugal Women Team 4
Russia 1
Spain 5
Argentina 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Italy 3
Portugal Women Team 4
Russia 1
Spain 5
Argentina 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Italy 3
Portugal Women Team 4
Russia 1
Spain 5
Argentina 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 4
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Italy 3
Portugal Women Team 4
Russia 1
Spain 5
Argentina 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 3
Christian Meloni (ARG) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Hungary 1
Slovenia 2
Spain 5
Ukraine 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Hungary 1
Slovenia 2
Spain 5
Ukraine 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Hungary 1
Slovenia 2
Spain 5
Ukraine 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Hungary 1
Slovenia 2
Spain 5
Ukraine 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Hungary 1
Slovenia 2
Spain 5
Ukraine 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Stefano Mammarella (ITA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Hungary 1
Slovenia 2
Spain 5
Ukraine 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Pablo Taborda (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Kazakhstan 1
Portugal 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Pablo Taborda (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Kazakhstan 1
Portugal 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Pablo Taborda (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Kazakhstan 1
Portugal 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Pablo Taborda (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Kazakhstan 1
Portugal 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Pablo Taborda (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Kazakhstan 1
Portugal 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 2
Pablo Taborda (ARG) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Iran 5
Kazakhstan 1
Portugal 2
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Iran 3
Iran Under 20 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Iran 3
Iran Under 20 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Iran 3
Iran Under 20 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Iran 3
Iran Under 20 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Iran 3
Iran Under 20 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Humberto Honorio (BRA/ITA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Iran 3
Iran Under 20 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 2
Portugal 5
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 2
Portugal 5
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 2
Portugal 5
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 2
Portugal 5
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 2
Portugal 5
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Carlos Barrón Redondo (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 2
Portugal 5
Russia 1
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Cristiane de Souza (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Barça (ESP) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Portugal 1
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Portugal 1
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Portugal 1
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Portugal 1
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Portugal 1
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Albert Tsaider (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Portugal 1
Russia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 5
Duje Maretic (CRO) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 3
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Atefeh Rezaei (IRN) 5
Andrés Sanz (ESP) 4

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 4
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Mes Rafsanjan FC (IRN) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1