Rui Guimarães

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan Under 20 2
Portugal 5
Spain Under 19 1
Thailand 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 2
Russia 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 2
Russia 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 2
Russia 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 2
Russia 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 2
Russia 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 2
Russia 3
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 1
Brazil Women 2
Kazakhstan 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 1
Brazil Women 2
Kazakhstan 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 1
Brazil Women 2
Kazakhstan 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 1
Brazil Women 2
Kazakhstan 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 1
Brazil Women 2
Kazakhstan 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 1
Brazil Women 2
Kazakhstan 4
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Iran 2
Kazakhstan 1
Portugal 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Nagoya Oceans (JPN) 4
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Iran 2
Kazakhstan 1
Portugal 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Nagoya Oceans (JPN) 4
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Iran 2
Kazakhstan 1
Portugal 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Nagoya Oceans (JPN) 4
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Iran 2
Kazakhstan 1
Portugal 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Nagoya Oceans (JPN) 4
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Iran 2
Kazakhstan 1
Portugal 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Nagoya Oceans (JPN) 4
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Deives Moraes (BRA) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Iran 2
Kazakhstan 1
Portugal 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Nagoya Oceans (JPN) 4
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Lucas Flores (ARG) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 4
Poland 1
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 4
Poland 1
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 4
Poland 1
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 4
Poland 1
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 4
Poland 1
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4

Best Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 4
Poland 1
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Japan 1
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Japan 1
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Japan 1
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Japan 1
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Japan 1
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Japan 1
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 5
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Morocco 2
Portugal 5
Spain 3
Venezuela 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Morocco 2
Portugal 5
Spain 3
Venezuela 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Zeinab Karami (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Zeinab Karami (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Morocco 2
Portugal 5
Spain 3
Venezuela 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Morocco 2
Portugal 5
Spain 3
Venezuela 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Zeinab Karami (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Morocco 2
Portugal 5
Spain 3
Venezuela 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Zeinab Karami (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 2
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Morocco 2
Portugal 5
Spain 3
Venezuela 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Zeinab Karami (IRN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
Alexander Ratych (UKR) 3
Andrés Sanz (ESP) 2

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Leoas Da Serra (BRA) 3
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 1
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 2