Rui Guimarães

Guimarães

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 4
Iran 2
Kazakhstan 1
Portugal 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 2
Russia 3
Thailand 1

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Club Coach of the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 2
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5

Best Player of the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5

Best Club Coach of the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 2
Russia 3
Thailand 1

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 2
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Player of the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Maulana Buanamade (MOZ) 1
Christopher Daniel Colley (AUS) 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 5
Italy 4
Japan 2
Russia 3
Thailand 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 2
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 4
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5

Best Player of the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Osmar Arney Fonnegra Henao 4
Roberto Menichelli 2
Miguel Rodrigo 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 1
Brazil Women 2
Kazakhstan 4
Spain 5

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club of the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Player of the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 1
Brazil Women 2
Kazakhstan 4
Spain 5

Best Club of the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Player of the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 1
Brazil Women 2
Kazakhstan 4
Spain 5

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

Best Club of the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
SL Benfica (Portugal) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Player of the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 4
Poland 1
Thailand 2

Best Referee of the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club of the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Player of the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 4
Poland 1
Thailand 2

Best Club of the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Referee of the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Player of the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Referee of the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
France 3
Iran Under 20 4
Poland 1
Thailand 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
David Marín Ortega (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club of the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1

Best Player of the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5