Shahab Sofalmanesh

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 5
Portugal 2
Russia 1
Spain 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Kazakhstan 1
Iran 5
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Kazakhstan 1
Iran 5
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Kazakhstan 1
Iran 5
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Kazakhstan 1
Iran 5
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Kazakhstan 1
Iran 5
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Kazakhstan 1
Iran 5
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Alamiro Vaporaki (ARG) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 2
Iran 5
Iran Under 20 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 2
Iran 5
Iran Under 20 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 2
Iran 5
Iran Under 20 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 2
Iran 5
Iran Under 20 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 2
Iran 5
Iran Under 20 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 2
Iran 5
Iran Under 20 4
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 5
Iran Women 4
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 5
Iran Women 4
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 5
Iran Women 4
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 5
Iran Women 4
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 5
Iran Women 4
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 5
Iran Women 4
Russia 1
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Portugal 2
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Portugal 2
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Caridad García Díaz (ESP) 2
Zeinab Karami (IRN) 5
Marta Balbuena (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Caridad García Díaz (ESP) 2
Zeinab Karami (IRN) 5
Marta Balbuena (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Portugal 2
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Portugal 2
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Caridad García Díaz (ESP) 2
Zeinab Karami (IRN) 5
Marta Balbuena (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Portugal 2
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Caridad García Díaz (ESP) 2
Zeinab Karami (IRN) 5
Marta Balbuena (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Portugal 2
Russia 1
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 3
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Caridad García Díaz (ESP) 2
Zeinab Karami (IRN) 5
Marta Balbuena (ESP) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 2
Alexander Ratych (UKR) 1
Atefeh Rezaei (IRN) 5

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
Leoas Da Serra (BRA) 3
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 5
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 2