Shahab Sofalmanesh

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 1
Argentina 4
Iran 5
Portugal 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 2
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 3
Vic Hermans 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 2
Kazakhstan 1
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 2
Kazakhstan 1
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 2
Kazakhstan 1
Iran 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 2
Kazakhstan 1
Iran 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Wilson Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Wilson Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Club Coach in the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Wilson Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Wilson Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 3
Iran 5
Iran Under 20 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 3
Iran 5
Iran Under 20 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 3
Iran 5
Iran Under 20 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 3
Iran 5
Iran Under 20 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 2
Iran 5
Iran Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 2
Iran 5
Iran Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 2
Iran 5
Iran Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Russia 1
Spain 2
Iran 5
Iran Women 4

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 5
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Yanar Asadov (RUS) 2
Iván Brizuela (ARG) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4