Ricardo Silva

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Hesham Saleh (EGY) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 2
Brazil Women Under 20 5
Iran Women 1
Portugal 3
Portugal Women Under 18 4

Futsalplanet Awards 2016

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 3
Iran 1
Russia 2
Russia Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 3
Iran 1
Russia 2
Russia Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 3
Iran 1
Russia 2
Russia Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 3
Alamiro Vaporaki (ARG) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 3
Iran 1
Russia 2
Russia Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andre Dos Santos Bié (BRA) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Lucas Flores (ARG) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Estela García Rodero (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 1
Pierre Jacky 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
France 1
Iran 3
Thailand Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 1
Pierre Jacky 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
France 1
Iran 3
Thailand Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Estela García Rodero (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 1
Pierre Jacky 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
France 1
Iran 3
Thailand Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Estela García Rodero (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 1
Pierre Jacky 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
France 1
Iran 3
Thailand Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Estela García Rodero (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Djony Mendes (BRA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 5
Japan Under 20 3
Spain Under 19 2
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 5
Cristiane de Souza (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5
MFK Tyumen (RUS) 1
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Djony Mendes (BRA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 5
Japan Under 20 3
Spain Under 19 2
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 5
Cristiane de Souza (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5
MFK Tyumen (RUS) 1
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Djony Mendes (BRA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 5
Japan Under 20 3
Spain Under 19 2
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 5
Cristiane de Souza (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5
MFK Tyumen (RUS) 1
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Djony Mendes (BRA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 5
Japan Under 20 3
Spain Under 19 2
Spain Women 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 5
Cristiane de Souza (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5
MFK Tyumen (RUS) 1
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 2
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Luana Verucia de Moura (BRA) 3
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Angelica Dibiase (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Albert Tsaider (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 2
Portugal 1
Spain 4
Venezuela 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Albert Tsaider (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 2
Portugal 1
Spain 4
Venezuela 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Angelica Dibiase (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Albert Tsaider (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 2
Portugal 1
Spain 4
Venezuela 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Angelica Dibiase (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Albert Tsaider (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Kazakhstan 2
Portugal 1
Spain 4
Venezuela 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 1
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 1
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 1
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Angelica Dibiase (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Marta Balbuena (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 1
Cristiane de Souza (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Julio Delgado González (ESP) 3
Andrés Sanz (ESP) 2

Best Female Club in the World

Name Points
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Leoas Da Serra (BRA) 5
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 4