Allan Peloggia

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 5
Iran Women 1
Portugal Women Under 18 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Htay Myint (MYA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
France 2
Iran 1
Poland 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Eder Popiolski (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Htay Myint (MYA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
France 2
Iran 1
Poland 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Eder Popiolski (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Humberto Honorio (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Htay Myint (MYA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
France 2
Iran 1
Poland 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Eder Popiolski (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Djony Mendes (BRA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Iran 1
Spain Under 19 2
Spain Women 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 4
Cristiane de Souza (BRA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Josip Jurlina (CRO) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Djony Mendes (BRA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Iran 1
Spain Under 19 2
Spain Women 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 4
Cristiane de Souza (BRA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Josip Jurlina (CRO) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Djony Mendes (BRA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 5
Iran 1
Spain Under 19 2
Spain Women 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Cleverson Teixeira de Santana (BRA) 4
Cristiane de Souza (BRA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Josip Jurlina (CRO) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Chiara Perona (ITA) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Luana Verucia de Moura (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Marta Balbuena (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Júlia Inês Melz (BRA) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Angelica Dibiase (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Zeinab Karami (IRN) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Angelica Dibiase (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Zeinab Karami (IRN) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Deives Moraes (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Czech Republic 1
Portugal 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Angelica Dibiase (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Zeinab Karami (IRN) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Julio Delgado González (ESP) 5
Massimiliano Neri (ITA) 1
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 2

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 5
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 2
Leoas Da Serra (BRA) 3
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1