Jesús Candelas Rodrigo

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Spain 3
Argentina 4
Iran 5
Iran Under 20 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 5
Argentina 2
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 5
Argentina 2
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 5
Argentina 2
Iran 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 5
Argentina 2
Iran 1

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Gazprom Ugra (RUS) 3

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Spain 5
Argentina 2
Iran 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 3
Argentina 5
Portugal 4
Morocco 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 3
Argentina 5
Portugal 4
Morocco 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 3
Argentina 5
Portugal 4
Morocco 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 3
Argentina 5
Portugal 4
Morocco 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 5
Caridad García Díaz (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 5
Caridad García Díaz (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 5
Caridad García Díaz (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Hicham Dguig (MOR) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 1

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Leoas Da Serra (BRA) 1
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Hicham Dguig (MOR) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 3
Argentina 5
Portugal 4
Morocco 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 5
Caridad García Díaz (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Hicham Dguig (MOR) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 3

Best Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Alberto García Delgado (ESP) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 4
Julio Delgado González (ESP) 3
Massimiliano Neri (ITA) 2
Atefeh Rezaei (IRN) 1
Andrés Sanz (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Hicham Dguig (MOR) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Hicham Dguig (MOR) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Tomas Neumann 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 4
Spain 5
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 4
Spain 5
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 4
Spain 5
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 4
Spain 5
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 4
Spain 5
Argentina 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 2
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 4
Portugal 5
Spain Under 19 3
Spain Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 4
Portugal 5
Spain Under 19 3
Spain Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 4
Portugal 5
Spain Under 19 3
Spain Women 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 4
Portugal 5
Spain Under 19 3
Spain Women 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 5
Djony Mendes (BRA) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 5
Djony Mendes (BRA) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 5
Djony Mendes (BRA) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 5
Djony Mendes (BRA) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Carlos Barrón Redondo (ESP) 5
Djony Mendes (BRA) 3
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 3
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Igor Putilov (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 1
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 1
Spain 4
Portugal 5
Spain Under 19 3
Spain Women 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Marta Balbuena (ESP) 2
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Antonio Pérez Ortega (ESP) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 3

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Iran 5
Brazil Women Under 20 2
Portugal 3
Brazil Under 18 1
Iran Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Iran 5
Brazil Women Under 20 2
Portugal 3
Brazil Under 18 1
Iran Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Iran 5
Brazil Women Under 20 2
Portugal 3
Brazil Under 18 1
Iran Women 4

Best National Team in the World

Name Points
Iran 5
Brazil Women Under 20 2
Portugal 3
Brazil Under 18 1
Iran Women 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1

Best National Team in the World

Name Points
Iran 5
Brazil Women Under 20 2
Portugal 3
Brazil Under 18 1
Iran Women 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 2
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1