Mićo Martić

AGLA Futsal Awards 2014

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Xande Melo 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 20 3
Brazil Women 2
Italy 5
Japan 4

Futsalplanet Awards 2015

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women 4
Kazakhstan 2
Iran 5
Slovenia 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women 4
Kazakhstan 2
Iran 5
Slovenia 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women 4
Kazakhstan 2
Iran 5
Slovenia 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women 4
Kazakhstan 2
Iran 5
Slovenia 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women 4
Kazakhstan 2
Iran 5
Slovenia 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women 4
Kazakhstan 2
Iran 5
Slovenia 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil Women 4
Kazakhstan 2
Iran 5
Slovenia 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Pablo Taborda (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Zviad Kupatadze​ (GEO) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Russia 4
Russia (w) 1
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Pablo Taborda (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Zviad Kupatadze​ (GEO) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Russia 4
Russia (w) 1
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Pablo Taborda (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Zviad Kupatadze​ (GEO) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Russia 4
Russia (w) 1
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Pablo Taborda (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Zviad Kupatadze​ (GEO) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Russia 4
Russia (w) 1
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Pablo Taborda (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Zviad Kupatadze​ (GEO) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Russia 4
Russia (w) 1
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Pablo Taborda (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Zviad Kupatadze​ (GEO) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Russia 4
Russia (w) 1
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Pablo Taborda (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Zviad Kupatadze​ (GEO) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 2
Russia 4
Russia (w) 1
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
France 2
Iran 5
Poland 1
Thailand Women 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
France 2
Iran 5
Poland 1
Thailand Women 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
France 2
Iran 5
Poland 1
Thailand Women 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
France 2
Iran 5
Poland 1
Thailand Women 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
France 2
Iran 5
Poland 1
Thailand Women 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
France 2
Iran 5
Poland 1
Thailand Women 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
France 2
Iran 5
Poland 1
Thailand Women 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Rakphol Sainetngam (THA) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Ho Van Y (VIE) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 18 5
Portugal 4
Portugal Women Under 18 3
Russia 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Ho Van Y (VIE) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 18 5
Portugal 4
Portugal Women Under 18 3
Russia 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Ho Van Y (VIE) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 18 5
Portugal 4
Portugal Women Under 18 3
Russia 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Ho Van Y (VIE) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 18 5
Portugal 4
Portugal Women Under 18 3
Russia 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Ho Van Y (VIE) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 18 5
Portugal 4
Portugal Women Under 18 3
Russia 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Ho Van Y (VIE) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 18 5
Portugal 4
Portugal Women Under 18 3
Russia 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Michal Kaluza (POL) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Ho Van Y (VIE) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 2
Hesham Saleh (EGY) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 18 5
Portugal 4
Portugal Women Under 18 3
Russia 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Portugal 3
Spain Under 19 4
Thailand 1
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Portugal 3
Spain Under 19 4
Thailand 1
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Portugal 3
Spain Under 19 4
Thailand 1
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Portugal 3
Spain Under 19 4
Thailand 1
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Portugal 3
Spain Under 19 4
Thailand 1
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Portugal 3
Spain Under 19 4
Thailand 1
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Portugal 3
Spain Under 19 4
Thailand 1
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Igor Putilov (RUS) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Artem Niyazov (RUS) 3
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Tomas Neumann 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Czech Republic 2
Morocco 4
Portugal 1
Serbia 3
Venezuela 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 4
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Jani Korpela (FIN) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Angelica Dibiase (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Angelica Dibiase (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Tomas Neumann 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Czech Republic 2
Morocco 4
Portugal 1
Serbia 3
Venezuela 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 4
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Jani Korpela (FIN) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Tomas Neumann 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Czech Republic 2
Morocco 4
Portugal 1
Serbia 3
Venezuela 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 4
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Jani Korpela (FIN) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Angelica Dibiase (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Tomas Neumann 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Czech Republic 2
Morocco 4
Portugal 1
Serbia 3
Venezuela 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 4
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Jani Korpela (FIN) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Angelica Dibiase (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Tomas Neumann 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Czech Republic 2
Morocco 4
Portugal 1
Serbia 3
Venezuela 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 4
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Jani Korpela (FIN) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Angelica Dibiase (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Tomas Neumann 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Czech Republic 2
Morocco 4
Portugal 1
Serbia 3
Venezuela 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 4
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Jani Korpela (FIN) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Angelica Dibiase (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 5
Julio Delgado González (ESP) 3
Massimiliano Neri (ITA) 4
Atefeh Rezaei (IRN) 2
Andrés Sanz (ESP) 1

Best Women's Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 2
Budstar FSF (UKR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Mes Rafsanjan FC (IRN) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Artem Niyazov (RUS) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Albert Tsaider (RUS) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Goran Ivancic (SRB) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Tomas Neumann 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Czech Republic 2
Morocco 4
Portugal 1
Serbia 3
Venezuela 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 4
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
MFK KPRF Moscow (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Jani Korpela (FIN) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Angelica Dibiase (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 5
Julio Delgado González (ESP) 3
Massimiliano Neri (ITA) 4
Atefeh Rezaei (IRN) 2
Andrés Sanz (ESP) 1

Best Women's Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 2
Budstar FSF (UKR) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Mes Rafsanjan FC (IRN) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2021

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Jovan Lazarević (SRB) 3
Erick Olim Mendonça (POR) 4
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Dmitri Putilov (RUS) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Ho Van Y (VIE) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ivo Krezo (BIH) 1
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Portugal 5
Morocco 4
Japan 3
Venezuela 2
Uzbekistan 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Evgeny Davletshin (RUS) 1
Nikolay Ivanov (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK Sinara (RUS) 3
MFK Tyumen (RUS) 4
Cascavel Futsal 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Salar Aghapour (IRN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Anton Sokolov (RUS) 2
Kamil Gereykhanov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 4
Elizaveta Nikitina (RUS) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Angelica Dibiase (ITA) 5
Maria Surnina (RUS) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Viktoria Sagaidachna (UKR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Angelica Dibiase (ITA) 5
Maria Surnina (RUS) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Viktoria Sagaidachna (UKR) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Jovan Lazarević (SRB) 3
Erick Olim Mendonça (POR) 4
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Dmitri Putilov (RUS) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Ho Van Y (VIE) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hicham Dguig (MOR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Ivo Krezo (BIH) 1
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Portugal 5
Morocco 4
Japan 3
Venezuela 2
Uzbekistan 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Evgeny Davletshin (RUS) 1
Nikolay Ivanov (RUS) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK Sinara (RUS) 3
MFK Tyumen (RUS) 4
Cascavel Futsal 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Salar Aghapour (IRN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Anton Sokolov (RUS)