Mićo Martić

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Argentina 3
Kazakhstan 2
Iran 5
Slovenia 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 20 3
Brazil Women 2
Italy 5
Japan 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 20 3
Brazil Women 2
Italy 5
Japan 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 20 3
Brazil Women 2
Italy 5
Japan 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 20 3
Brazil Women 2
Italy 5
Japan 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Xande Melo 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Xande Melo 3

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barcelona Alusport (Spain) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Xande Melo 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Xande Melo 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 2
Portugal 4
Brazil Under 18 5
Portugal Women Under 18 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 2
Portugal 4
Brazil Under 18 5
Portugal Women Under 18 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 2
Portugal 4
Brazil Under 18 5
Portugal Women Under 18 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 2
Portugal 4
Brazil Under 18 5
Portugal Women Under 18 3

Best Referee in the World

Name Points
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Ho Van Y (VIE) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Ho Van Y (VIE) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Ho Van Y (VIE) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Ho Van Y (VIE) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 1
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 1
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 1
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 1
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Iran 5
France 2
Poland 1
Thailand Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Iran 5
France 2
Poland 1
Thailand Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Iran 5
France 2
Poland 1
Thailand Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Iran 5
France 2
Poland 1
Thailand Women 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 2

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Argentina 5
Iran 2
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Argentina 5
Iran 2
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Argentina 5
Iran 2
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Argentina 5
Iran 2
Russia Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Zviad Kupatadze​ (GEO) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Zviad Kupatadze​ (GEO) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Zviad Kupatadze​ (GEO) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Zviad Kupatadze​ (GEO) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Pablo Taborda (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Pablo Taborda (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Pablo Taborda (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Pablo Taborda (ARG) 3
Deives Moraes (BRA) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 3
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4