Mićo Martić

Futsalplanet Awards 2016

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 3
Argentina 5
Iran 2
Russia (w) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 20 3
Brazil Women 2
Italy 5
Japan 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 20 3
Brazil Women 2
Italy 5
Japan 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 20 3
Brazil Women 2
Italy 5
Japan 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 20 3
Brazil Women 2
Italy 5
Japan 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 20 3
Brazil Women 2
Italy 5
Japan 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 20 3
Brazil Women 2
Italy 5
Japan 4

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Xande Melo 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Xande Melo 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 4

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Xande Melo 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Xande Melo 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Xande Melo 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Under 20 3
Brazil Women 2
Italy 5
Japan 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Xande Melo 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Xande Melo 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 2
Portugal 4
Brazil Under 18 5
Portugal Women Under 18 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 2
Portugal 4
Brazil Under 18 5
Portugal Women Under 18 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 2
Portugal 4
Brazil Under 18 5
Portugal Women Under 18 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 2
Portugal 4
Brazil Under 18 5
Portugal Women Under 18 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 2
Portugal 4
Brazil Under 18 5
Portugal Women Under 18 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 2
Portugal 4
Brazil Under 18 5
Portugal Women Under 18 3

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Ho Van Y (VIE) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Ho Van Y (VIE) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Ho Van Y (VIE) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Ho Van Y (VIE) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Ho Van Y (VIE) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Ho Van Y (VIE) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Michal Kaluza (POL) 5
Ho Van Y (VIE) 2
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 1
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 1
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 1
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 1
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 1
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Russia 2
Portugal 4
Brazil Under 18 5
Portugal Women Under 18 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 1
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Hesham Saleh (EGY) 1
Luís Conceição (POR) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Argentina 3
Kazakhstan 2
Iran 5
Slovenia 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Argentina 3
Kazakhstan 2
Iran 5
Slovenia 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Argentina 3
Kazakhstan 2
Iran 5
Slovenia 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Argentina 3
Kazakhstan 2
Iran 5
Slovenia 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Argentina 3
Kazakhstan 2
Iran 5
Slovenia 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Argentina 3
Kazakhstan 2
Iran 5
Slovenia 1

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Gazprom Ugra (RUS) 5

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Leandro Simi (BRA) 4

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Argentina 3
Kazakhstan 2
Iran 5
Slovenia 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Iran 5
France 2
Poland 1
Thailand Women 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Iran 5
France 2
Poland 1
Thailand Women 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Iran 5
France 2
Poland 1
Thailand Women 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Iran 5
France 2
Poland 1
Thailand Women 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Iran 5
France 2
Poland 1
Thailand Women 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Iran 5
France 2
Poland 1
Thailand Women 3

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Willian Felipe Dorn (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Rakphol Sainetngam (THA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 3

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Landry Ngala (FRA) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 2

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 4
Iran 5
France 2
Poland 1
Thailand Women 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Darika Peanpailun (THA) 2
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Diego Raul Giustozzi 3
Pierre Jacky 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Thailand 1
Portugal 3
Spain Under 19 4
Spain (w) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Thailand 1
Portugal 3
Spain Under 19 4
Spain (w) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Thailand 1
Portugal 3
Spain Under 19 4
Spain (w) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Thailand 1
Portugal 3
Spain Under 19 4
Spain (w) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Thailand 1
Portugal 3
Spain Under 19 4
Spain (w) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Thailand 1
Portugal 3
Spain Under 19 4
Spain (w) 5

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4
Yushi Sekiguchi (JPN) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 2
MFK Tyumen (RUS) 5

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 2

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Thailand 1
Portugal 3
Spain Under 19 4
Spain (w) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Andrea "Pao"la Britez Lopez (PAR) 1
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Albert Canillas Alavés (ESP) 4
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 2
Josip Jurlina (CRO) 5
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 1
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2021

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 3
Portugal 5
Morocco 4
Venezuela 2
Uzbekistan 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 3
Portugal 5
Morocco 4
Venezuela 2
Uzbekistan 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 3
Portugal 5
Morocco 4
Venezuela 2
Uzbekistan 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 3
Portugal 5
Morocco 4
Venezuela 2
Uzbekistan 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 3
Portugal 5
Morocco 4
Venezuela 2
Uzbekistan 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 3
Portugal 5
Morocco 4
Venezuela 2
Uzbekistan 1

Best Women's National Team in the World

Name Points
Portugal (w) 3
Russia (w) 2
Spain (w) 4
Hungary (w) 1
Finland (w) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 4
Elizaveta Nikitina (RUS) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 4
Elizaveta Nikitina (RUS) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 5
Maria Surnina (RUS) 4
Viktoria Sagaidachna (UKR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 5
Maria Surnina (RUS) 4
Viktoria Sagaidachna (UKR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 5
Maria Surnina (RUS) 4
Viktoria Sagaidachna (UKR) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Ho Van Y (VIE) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Dmitri Putilov (RUS) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Ho Van Y (VIE) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Dmitri Putilov (RUS) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Ho Van Y (VIE) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Dmitri Putilov (RUS) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Ho Van Y (VIE) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Dmitri Putilov (RUS) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Ho Van Y (VIE) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Dmitri Putilov (RUS) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Ho Van Y (VIE) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Dmitri Putilov (RUS) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Ho Van Y (VIE) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Dmitri Putilov (RUS) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Evgeny Davletshin (RUS) 1
Nikolay Ivanov (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Hicham Dguig (MOR) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Ivo Krezo (BIH) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Evgeny Davletshin (RUS) 1
Nikolay Ivanov (RUS) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Evgeny Davletshin (RUS) 1
Nikolay Ivanov (RUS) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Evgeny Davletshin (RUS) 1
Nikolay Ivanov (RUS) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Evgeny Davletshin (RUS) 1
Nikolay Ivanov (RUS) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Evgeny Davletshin (RUS) 1
Nikolay Ivanov (RUS) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Fulvio Colini (ITA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Evgeny Davletshin (RUS) 1
Nikolay Ivanov (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Hicham Dguig (MOR) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Ivo Krezo (BIH) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK Tyumen (RUS) 4
MFK Sinara (RUS) 3
Cascavel Futsal 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK Tyumen (RUS) 4
MFK Sinara (RUS) 3
Cascavel Futsal 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK Tyumen (RUS) 4
MFK Sinara (RUS) 3
Cascavel Futsal 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK Tyumen (RUS) 4
MFK Sinara (RUS) 3
Cascavel Futsal 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK Tyumen (RUS) 4
MFK Sinara (RUS) 3
Cascavel Futsal 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK Tyumen (RUS) 4
MFK Sinara (RUS) 3
Cascavel Futsal 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
MFK Tyumen (RUS) 4
MFK Sinara (RUS) 3
Cascavel Futsal 1

Best Women's Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
Futsal Pescara Femminile (ITA) 5
ZHMFK Normanochka (RUS) 3
WFC Tesla (UKR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Anton Sokolov (RUS) 2
Kamil Gereykhanov (RUS) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Jovan Lazarević (SRB) 3
Erick Olim Mendonça (POR) 4
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Jovan Lazarević (SRB) 3
Erick Olim Mendonça (POR) 4
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Jovan Lazarević (SRB) 3
Erick Olim Mendonça (POR) 4
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Jovan Lazarević (SRB) 3
Erick Olim Mendonça (POR) 4
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Jovan Lazarević (SRB) 3
Erick Olim Mendonça (POR) 4
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Jovan Lazarević (SRB) 3
Erick Olim Mendonça (POR) 4
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Jovan Lazarević (SRB) 3
Erick Olim Mendonça (POR) 4
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Luís Conceição (POR) 2
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Francesca Salvatore (ITA) 3
Jaakko Laitinen (FIN) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Anton Sokolov (RUS) 2
Kamil Gereykhanov (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Hicham Dguig (MOR) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Ivo Krezo (BIH) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 5
Maria Surnina (RUS) 4
Viktoria Sagaidachna (UKR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 5
Maria Surnina (RUS) 4
Viktoria Sagaidachna (UKR) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 5
Maria Surnina (RUS) 4
Viktoria Sagaidachna (UKR) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Hicham Dguig (MOR) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Ivo Krezo (BIH) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Hicham Dguig (MOR) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Ivo Krezo (BIH) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 4
Elizaveta Nikitina (RUS) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 4
Elizaveta Nikitina (RUS) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 3
Portugal 5
Morocco 4
Venezuela 2
Uzbekistan 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Anton Sokolov (RUS) 2
Kamil Gereykhanov (RUS) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Anton Sokolov (RUS) 2
Kamil Gereykhanov (RUS) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 4
Elizaveta Nikitina (RUS) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 4
Elizaveta Nikitina (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Hicham Dguig (MOR) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Ivo Krezo (BIH) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Anton Sokolov (RUS) 2
Kamil Gereykhanov (RUS) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Anton Sokolov (RUS) 2
Kamil Gereykhanov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Chiara Perona (ITA) - UEFA 3
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Emilly Micaela Marcondes (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 4
Elizaveta Nikitina (RUS) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 5
Julio Delgado González (ESP) 4
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
José Luis Gonzalo Santangelo (ARG) 3
Alexander Cherkasov (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Hicham Dguig (MOR) 4
Freddy Miguel González Barrera (VEN) 2
Ivo Krezo (BIH) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Anton Sokolov (RUS) 2
Kamil Gereykhanov (RUS) 1

Best Women's Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 4
Futsal Pescara Femminile (ITA) 5
ZHMFK Normanochka (RUS) 3
WFC Tesla (UKR) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 5
Julio Delgado González (ESP) 4
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1
José Luis Gonzalo Santangelo (ARG) 3
Alexander Cherkasov (RUS) 2

Futsalplanet Awards 2020

Best Men's National Team in the World

Name Points
Portugal 1
Czech Republic 2
Morocco 4
Serbia 3
Venezuela 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Portugal 1
Czech Republic 2
Morocco 4
Serbia 3
Venezuela 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Portugal 1
Czech Republic 2
Morocco 4
Serbia 3
Venezuela 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Portugal 1
Czech Republic 2
Morocco 4
Serbia 3
Venezuela 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Portugal 1
Czech Republic 2
Morocco 4
Serbia 3
Venezuela 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Portugal 1
Czech Republic 2
Morocco 4
Serbia 3
Venezuela 5

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Angelica Dibiase (ITA) 4
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Angelica Dibiase (ITA) 4
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Angelica Dibiase (ITA) 4
Zeinab Karami (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Albert Tsaider (RUS) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Albert Tsaider (RUS) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Albert Tsaider (RUS) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Albert Tsaider (RUS) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Albert Tsaider (RUS) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Albert Tsaider (RUS) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Didac Plana Oltra (ESP) 5
Albert Tsaider (RUS) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 4
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Hicham Dguig (MOR) 5
Goran Ivancic (SRB) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Tomas Neumann 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 4
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 4
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Duje Maretic (CRO) 4
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5

Best Men's Club Coach in the World