Alex Dzabiradze

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 5
Kazakhstan 3
Ukraine 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Diego Raul Giustozzi 2
Vic Hermans 1
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (AUS) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Iran 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Iran 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Iran 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 4
Iran 1
Portugal 2

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 1
Pato Futsal (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Danilo Baron (BRA) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Danilo Baron (BRA) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Danilo Baron (BRA) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Danilo Baron (BRA) 2
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 4
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Antony Riley (NZL) - OFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Yanar Asadov (RUS) 5
Evandro Borges (BRA) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Argentina 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Argentina 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Argentina 1
Portugal 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 4
Argentina 1
Portugal 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 5
Zeinab Karami (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 5
Zeinab Karami (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Albert Tsaider (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Albert Tsaider (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Albert Tsaider (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Didac Plana Oltra (ESP) 4
Albert Tsaider (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 4
Besik Guramovich Zoidze (GEO) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Alberto García Delgado (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Alberto García Delgado (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Artem Niyazov (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Artem Niyazov (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Artem Niyazov (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  4
Artem Niyazov (RUS) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 4
Caridad García Díaz (ESP) 2
Angelica Dibiase (ITA) 5
Zeinab Karami (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Alberto García Delgado (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Female Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 2
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1
Alberto García Delgado (ESP) 3
Jani Korpela (FIN) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 3
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 1
Massimiliano Neri (ITA) 5
Alexander Ratych (UKR) 2
Andrés Sanz (ESP) 4

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 5
Argentina 4
Kazakhstan 1
Portugal 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 2
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 3
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Lucas Flores (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Lucas Flores (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Pablo Taborda (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Pablo Taborda (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Pablo Taborda (ARG) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Pablo Taborda (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 1
Diego Raul Giustozzi 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Lucas Flores (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 5

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Lucas Flores (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points