Abbas Torabian

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 3
Spain 1
Iran 4
Brazil Under 18 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Russia 2
Spain 4
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Christopher Daniel Colley (AUS) 2
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 4
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 2
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Barcelona Alusport (Spain) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Nagoya Oceans (JPN) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 4
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Osmar Arney Fonnegra Henao 2
Diego Raul Giustozzi 1
Vic Hermans 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 2
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 4

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 4

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 4

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 3
Gazprom Ugra (RUS) 2
Tasisat Daryaei (Iran) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Emilio Buendía Moreno (ESP) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 3
Iran 4
Iran Under 20 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 3
Iran 4
Iran Under 20 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 3
Iran 4
Iran Under 20 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Spain 1
Argentina 3
Iran 4
Iran Under 20 5

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 1
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Gabriel Penezio Martins (BRA) 3
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Akbar Usmonov (UZB) 2

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Argentina 5
Iran 4
Egypt 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Argentina 5
Iran 4
Egypt 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Argentina 5
Iran 4
Egypt 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 3
Spain 2
Argentina 5
Iran 4
Egypt 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
José Asunción Sánchez (PAR) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Pablo Taborda (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Pablo Taborda (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Pablo Taborda (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Pablo Taborda (ARG) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 3
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 4
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1