Ali Targholizade

Futsalplanet Awards 2020

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 4
Spain 3
Argentina 1
Portugal 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 1
Iran 5
Iran Under 20 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 1
Iran 5
Iran Under 20 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 1
Iran 5
Iran Under 20 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 1
Iran 5
Iran Under 20 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 1
Iran 5
Iran Under 20 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 1
Iran 5
Iran Under 20 3

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 1
Iran 5
Iran Under 20 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Futsalplanet Awards 2019

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 2
Iran 5
Japan Under 20 3
Spain (w) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 2
Iran 5
Japan Under 20 3
Spain (w) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 2
Iran 5
Japan Under 20 3
Spain (w) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 2
Iran 5
Japan Under 20 3
Spain (w) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 2
Iran 5
Japan Under 20 3
Spain (w) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 2
Iran 5
Japan Under 20 3
Spain (w) 1

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 2
Iran 5
Japan Under 20 3
Spain (w) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 3
Iran 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 4
Portugal Women Under 18 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 3
Iran 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 4
Portugal Women Under 18 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 3
Iran 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 4
Portugal Women Under 18 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 3
Iran 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 4
Portugal Women Under 18 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 3
Iran 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 4
Portugal Women Under 18 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 3
Iran 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 4
Portugal Women Under 18 1

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 3
Iran 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 4
Portugal Women Under 18 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Futsalplanet Awards 2021

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 4
Kazakhstan 1
Iran 5
Portugal 3
Uzbekistan 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 4
Kazakhstan 1
Iran 5
Portugal 3
Uzbekistan 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 4
Kazakhstan 1
Iran 5
Portugal 3
Uzbekistan 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 4
Kazakhstan 1
Iran 5
Portugal 3
Uzbekistan 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 4
Kazakhstan 1
Iran 5
Portugal 3
Uzbekistan 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 4
Kazakhstan 1
Iran 5
Portugal 3
Uzbekistan 2

Best Women's National Team in the World

Name Points
Portugal (w) 5
Spain (w) 4
Argentina (w) 1
Italy (w) 2
Ukraine (w) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 4
Kazakhstan 1
Iran 5
Portugal 3
Uzbekistan 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 5
Elizaveta Nikitina (RUS) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 5
Elizaveta Nikitina (RUS) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 5
Elizaveta Nikitina (RUS) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 5
Elizaveta Nikitina (RUS) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 5
Elizaveta Nikitina (RUS) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Maria Surnina (RUS) 2
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Maria Surnina (RUS) 2
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 3
Federico Pérez Garrigós (ESP) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 3
Federico Pérez Garrigós (ESP) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 3
Federico Pérez Garrigós (ESP) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 3
Federico Pérez Garrigós (ESP) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 3
Federico Pérez Garrigós (ESP) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 3
Federico Pérez Garrigós (ESP) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 3
Federico Pérez Garrigós (ESP) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Evgeny Davletshin (RUS) 2
Ahmad Baghbanbashi (IRN) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Evgeny Davletshin (RUS) 2
Ahmad Baghbanbashi (IRN) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Evgeny Davletshin (RUS) 2
Ahmad Baghbanbashi (IRN) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Evgeny Davletshin (RUS) 2
Ahmad Baghbanbashi (IRN) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Evgeny Davletshin (RUS) 2
Ahmad Baghbanbashi (IRN) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Evgeny Davletshin (RUS) 2
Ahmad Baghbanbashi (IRN) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Salar Aghapour (IRN) 5
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3
Anton Sokolov (RUS) 2
Ernesto Claudino Gris (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Salar Aghapour (IRN) 5
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3
Anton Sokolov (RUS) 2
Ernesto Claudino Gris (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Salar Aghapour (IRN) 5
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3
Anton Sokolov (RUS) 2
Ernesto Claudino Gris (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 3
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 3
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 3
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 3
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 3
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 3
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 3
Cristian Alejandro Borruto (ARG) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Fulvio Colini (ITA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Evgeny Davletshin (RUS) 2
Ahmad Baghbanbashi (IRN) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Maria Surnina (RUS) 2
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Maria Surnina (RUS) 2
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Maria Surnina (RUS) 2
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Maria Surnina (RUS) 2
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 5
Elizaveta Nikitina (RUS) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Salar Aghapour (IRN) 5
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3
Anton Sokolov (RUS) 2
Ernesto Claudino Gris (BRA) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 5
Elizaveta Nikitina (RUS) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Salar Aghapour (IRN) 5
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3
Anton Sokolov (RUS) 2
Ernesto Claudino Gris (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Salar Aghapour (IRN) 5
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3
Anton Sokolov (RUS) 2
Ernesto Claudino Gris (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Salar Aghapour (IRN) 5
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3
Anton Sokolov (RUS) 2
Ernesto Claudino Gris (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 2

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Francesca Salvatore (ITA) 5
Wojciech Weiss (POL) 3
Jaakko Laitinen (FIN) 1
Tamás Frank (HUN) 2

Best Women's Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
ZHMFK Normanochka (RUS) 1
WFC Tesla (UKR) 4
Palayesh Naft Abadan (IRN) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (w) (ARG) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 3
Alexander Cherkasov (RUS) 1
Vasyl Sukhomlinov (UKR) 4
Narges Alvani (IRN) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Bruno Garcia Formoso (ESP) 3

Futsalplanet Awards 2016

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Alireza Samimi (IRN) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Andre Dos Santos Bié (BRA) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 4

Best Men's Club Coach in the World