Ali Targholizade

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Spain 2
Argentina 3
Iran 5
Portugal 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 2
Sergey Skorovich (RUS) 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 1
Japan 2
Russia 3
Spain 4

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Christopher Daniel Colley (AUS) 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Vic Hermans 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Spain 4
Argentina 2
Iran 3

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Mehdi Mostafaei (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Fulvio Colini (ITA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 1

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 1
Iran 5
Iran Under 20 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 1
Iran 5
Iran Under 20 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 1
Iran 5
Iran Under 20 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 1
Iran 5
Iran Under 20 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 1
Iran 5
Iran Under 20 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Argentina 1
Iran 5
Iran Under 20 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Katawut Hankampa (THA) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1

Best Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Grupo Line Futsal (CRC) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
David Marín Ortega (ESP) 5
Hernán José Garcias (ARG) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Rex Wisley Kamusu (SOL), OFC 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Chiew Chun Yong (MAS) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 2
Iran 5
Japan Under 20 3
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 2
Iran 5
Japan Under 20 3
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 2
Iran 5
Japan Under 20 3
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 2
Iran 5
Japan Under 20 3
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 2
Iran 5
Japan Under 20 3
Spain Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Thailand 2
Iran 5
Japan Under 20 3
Spain Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Mahdi Javid (IRN) 5
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Cristiane de Souza (BRA) 3
Igor Putilov (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 2
Sofia Victoria Olivera Trakimas "Chofy" (URU) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Salar Aghapour (IRN) 5
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4

Best Female Club in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
Ryuji Suzuki (JPN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 4
Spain 3
Argentina 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 4
Spain 3
Argentina 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 4
Spain 3
Argentina 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 4
Spain 3
Argentina 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 4
Spain 3
Argentina 1
Portugal 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 4
Spain 3
Argentina 1
Portugal 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Mika Eguchi (JPN) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Mika Eguchi (JPN) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Mika Eguchi (JPN) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Mika Eguchi (JPN) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Albert Tsaider (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club in the World

Name Points
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Artem Niyazov (RUS) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Duje Maretic (CRO) 1
Pham Minh Giang (VIE) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Zeinab Karami (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 4
Zeinab Karami (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Mika Eguchi (JPN) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1
Mika Eguchi (JPN) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Kazuya Shimizu (JPN) 4
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Jani Korpela (FIN) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 1
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 2
Budstar FSF (UKR) 3
Mes Rafsanjan FC (IRN) 5
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 2
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 4
Massimiliano Neri (ITA) 1
Alexander Ratych (UKR) 3
Atefeh Rezaei (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Japan 3
Iran 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 4
Portugal Women Under 18 1

Best National Team in the World

Name Points
Japan 3
Iran 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 4
Portugal Women Under 18 1

Best National Team in the World

Name Points
Japan 3
Iran 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 4
Portugal Women Under 18 1

Best National Team in the World

Name Points
Japan 3
Iran 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 4
Portugal Women Under 18 1

Best National Team in the World

Name Points
Japan 3
Iran 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 4
Portugal Women Under 18 1

Best National Team in the World

Name Points
Japan 3
Iran 5
Brazil Women Under 20 2
Iran Women 4
Portugal Women Under 18 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 5
Alireza Samimi (IRN) 3
Georgi Tamazievich Zamtaradze (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 1
Douglas Júnior da Silva Negreiros (BRA) 3
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Flavia Lorena Benítez (ARG) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Hesham Saleh (EGY) 1
Shahrzad Mozafar (IRN) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3