Juani Majluf

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Argentina 5
Iran 1
Argentina Under 20 3
Portugal 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Hesham Saleh (EGY) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Under 20 1
Italy 3
Spain 4
Argentina 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Under 20 1
Italy 3
Spain 4
Argentina 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Under 20 1
Italy 3
Spain 4
Argentina 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Under 20 1
Italy 3
Spain 4
Argentina 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Christian Meloni (ARG) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Christian Meloni (ARG) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Christian Meloni (ARG) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 1
Christian Meloni (ARG) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 1
Kairat Almaty (KAZ) 2

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Osmar Arney Fonnegra Henao 1
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Nikolay Shisterov (RUS) 3
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 5
Hungary 1
Kazakhstan 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 5
Hungary 1
Kazakhstan 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 5
Hungary 1
Kazakhstan 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Argentina 5
Hungary 1
Kazakhstan 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 2
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Hernán Basile (ARG) 3
Fulvio Colini (ITA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Hernán Basile (ARG) 3
Fulvio Colini (ITA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Hernán Basile (ARG) 3
Fulvio Colini (ITA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Hernán Basile (ARG) 3
Fulvio Colini (ITA) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Pescara C5 (Italy) 5
SL Benfica (Portugal) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Pescara C5 (Italy) 5
SL Benfica (Portugal) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Pescara C5 (Italy) 5
SL Benfica (Portugal) 4

Best Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Pescara C5 (Italy) 5
SL Benfica (Portugal) 4

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 4

Best Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Maximiliano Rescia (ARG) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 1
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Javier Adolfo Salas (PAR) 5

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Thailand 1
Argentina 5
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Thailand 1
Argentina 5
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Thailand 1
Argentina 5
Iran 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Thailand 1
Argentina 5
Iran 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 5
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Katawut Hankampa (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Katawut Hankampa (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Katawut Hankampa (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 4
Katawut Hankampa (THA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 2
Hernán José Garcias (ARG) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 5
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 5
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 5
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 4
Carlos Barbosa (BRA) 2
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 5
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 3

Best Female Club in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Santiago Basile (ARG) 5
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 2
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 1
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 4

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 2
Argentina 5
Portugal 1
Venezuela 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 2
Argentina 5
Portugal 1
Venezuela 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 2
Argentina 5
Portugal 1
Venezuela 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 2
Argentina 5
Portugal 1
Venezuela 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Marta Balbuena (ESP) 1
Caridad García Díaz (ESP) 4
Zeinab Karami (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Diego Roncaglio (BRA) 2
Albert Tsaider (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 5
David Ramos Barragán (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 5
David Ramos Barragán (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 5
David Ramos Barragán (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 5
David Ramos Barragán (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1

Best Female Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 5
Leoas Da Serra (BRA) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 3
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 5
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Deives Moraes (BRA) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 3
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Federico Vidal Montaldo (ESP) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Marta Balbuena (ESP) 1
Caridad García Díaz (ESP) 4
Zeinab Karami (IRN) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Ayaka Yamamoto (JPN) 2
Marta Balbuena (ESP) 1
Caridad García Díaz (ESP) 4
Zeinab Karami (IRN) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 1
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 5
Alexander Ratych (UKR) 4
Andrés Sanz (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
David Alvarez Munteis (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 3