Vander Iacovino

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 4
Andrzej Bianga (POL) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 2
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Brazil Women 4
Iran 3
Spain 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 5
Argentina 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 2
Christian Meloni (ARG) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 5
Argentina 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Marc Carmona (ESP) 2
Christian Meloni (ARG) 3
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 5
Argentina 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 5
Argentina 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 2
Diego Raul Giustozzi 3
Roberto Menichelli 5
Sergey Skorovich (RUS) 4
Xande Melo 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 2
Russia 1
Spain 5
Argentina 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 1
Barça (ESP) 2
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Yulián David Díaz Montañez (COL) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 5
Kazakhstan 2
Slovenia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 5
Kazakhstan 2
Slovenia 3
Spain 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 5
Kazakhstan 2
Slovenia 3
Spain 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 5
Kazakhstan 2
Slovenia 3
Spain 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Maximiliano Rescia (ARG) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Giancarlo Ramos Rodolpho (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 5
Kazakhstan 2
Slovenia 3
Spain 4

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 3
Carlos Barbosa (BRA) 5
Gazprom Ugra (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 3
Iran Women 2
Portugal 5
Portugal Women Under 18 1

Best Club Coach in the World

Name Points

Best Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 3
Iran Women 2
Portugal 5
Portugal Women Under 18 1

Best Club Coach in the World

Name Points

Best Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 3
Iran Women 2
Portugal 5
Portugal Women Under 18 1

Best Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 3
Iran Women 2
Portugal 5
Portugal Women Under 18 1

Best Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 1
Stefano Mammarella (ITA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 4
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 4
Brazil Women Under 20 3
Iran Women 2
Portugal 5
Portugal Women Under 18 1

Best Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Pato Futsal (BRA) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Sergio González Pérez (ESP) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 4
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ana Etayo Garde (ESP) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Portugal 5
Russia 1
Spain Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 5
MFK Tyumen (RUS) 2
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Portugal 5
Russia 1
Spain Women 2

Best Club Coach in the World

Name Points

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 5
MFK Tyumen (RUS) 2
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Portugal 5
Russia 1
Spain Women 2

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 5
MFK Tyumen (RUS) 2
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Portugal 5
Russia 1
Spain Women 2

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 5
MFK Tyumen (RUS) 2
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Henrique da Cunha Elgart "Di Maria" (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Damián Stazzone Alvarez (ARG) 4
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Djony Mendes (BRA) 3
Lucas Hernan Farach (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 2
Federico Vidal Montaldo (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Brazil Women 4
Portugal 5
Russia 1
Spain Women 2

Best Club in the World

Name Points
Cianorte Futsal Feminino (BRA, women) 1
Barça (ESP) 5
MFK Tyumen (RUS) 2
Pato Futsal (BRA) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Pérez Ortega (ESP) 1
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 3
Matheus Rodrigues Cézar da Silva (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Marta Balbuena (ESP) 4
Júlia Inês Melz (BRA) 3
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Kazakhstan 1
Portugal 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Kazakhstan 1
Portugal 4
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Kazakhstan 1
Portugal 4
Spain 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Kazakhstan 1
Portugal 4
Spain 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 5
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 2
Kazakhstan 1
Portugal 4
Spain 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
MFK KPRF Moscow (RUS) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 2
David Alvarez Munteis (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Lediane Marcolan "Tampa" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Marta Balbuena (ESP) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 5
Julio Delgado González (ESP) 4
Massimiliano Neri (ITA) 2
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 1

Best Female Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 1
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 2
Leoas Da Serra (BRA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3