Hossein Shams

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Iran 3
Japan Under 20 4
Spain Under 19 2
Thailand 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 4
Santiago Elias (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Japan 3
Spain 1
Thailand 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 4
Santiago Elias (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Japan 3
Spain 1
Thailand 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 4
Santiago Elias (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Japan 3
Spain 1
Thailand 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 4
Santiago Elias (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Japan 3
Spain 1
Thailand 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 4
Santiago Elias (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Japan 3
Spain 1
Thailand 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 4
Santiago Elias (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Japan 3
Spain 1
Thailand 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Mohammad Keshavarz (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 3
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Brazil 4
Kazakhstan 3
Slovenia 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 1
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 1
SL Benfica (Portugal) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Amitesh Behari (FIJ), OFC 1
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Anastasia Ivanova (RUS) 3
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 5
Russia 2
Russia Women 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 5
Russia 2
Russia Women 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 5
Russia 2
Russia Women 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 5
Russia 2
Russia Women 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 5
Russia 2
Russia Women 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Stefano Mammarella (ITA) 4
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Iran 5
Russia 2
Russia Women 3
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 2
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Kairat Almaty (KAZ) 5
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Inês Fernandes (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Alireza Samimi (IRN) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Iran 4
Iran Under 20 5
Spain 3
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Eder Popiolski (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Grupo Line Futsal (CRC) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Darika Peanpailun (THA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Alireza Samimi (IRN) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Iran 4
Iran Under 20 5
Spain 3
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Eder Popiolski (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Grupo Line Futsal (CRC) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Darika Peanpailun (THA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Alireza Samimi (IRN) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Iran 4
Iran Under 20 5
Spain 3
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Eder Popiolski (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Grupo Line Futsal (CRC) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Darika Peanpailun (THA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Alireza Samimi (IRN) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Iran 4
Iran Under 20 5
Spain 3
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Eder Popiolski (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Grupo Line Futsal (CRC) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Darika Peanpailun (THA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Alireza Samimi (IRN) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Iran 4
Iran Under 20 5
Spain 3
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Eder Popiolski (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Grupo Line Futsal (CRC) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Darika Peanpailun (THA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Alireza Samimi (IRN) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 1
Iran 4
Iran Under 20 5
Spain 3
Thailand 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
David Marín Ortega (ESP) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Eder Popiolski (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Grupo Line Futsal (CRC) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Darika Peanpailun (THA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Renan Franklin (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women Under 20 3
Iran 2
Iran Women 1
Portugal 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
Pato Futsal (BRA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Renan Franklin (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women Under 20 3
Iran 2
Iran Women 1
Portugal 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
Pato Futsal (BRA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Renan Franklin (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women Under 20 3
Iran 2
Iran Women 1
Portugal 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
Pato Futsal (BRA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Renan Franklin (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women Under 20 3
Iran 2
Iran Women 1
Portugal 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
Pato Futsal (BRA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Renan Franklin (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women Under 20 3
Iran 2
Iran Women 1
Portugal 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
Pato Futsal (BRA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Renan Franklin (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women Under 20 3
Iran 2
Iran Women 1
Portugal 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
Pato Futsal (BRA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Yanar Asadov (RUS) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Portugal 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Portugal 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Marta Balbuena (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Marta Balbuena (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Portugal 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Portugal 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Marta Balbuena (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Portugal 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Marta Balbuena (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Deives Moraes (BRA) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 5
Albert Tsaider (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Portugal 2
Spain 4
Serbia 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 3
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
Duje Maretic (CRO) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Mika Eguchi (JPN) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Zeinab Karami (IRN) 5
Marta Balbuena (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 2
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 3
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 4
Alexander Ratych (UKR) 1
Atefeh Rezaei (IRN) 5

Best Female Club in the World

Name Points
Budstar FSF (UKR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Leoas Da Serra (BRA) 2
Mes Rafsanjan FC (IRN) 5
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 4