Hossein Shams

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 5
Argentina 1
Kazakhstan 3
Slovenia 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Japan 3
Spain 1
Thailand 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Japan 3
Spain 1
Thailand 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Japan 3
Spain 1
Thailand 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Japan 3
Spain 1
Thailand 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 4
Santiago Elias (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 4
Santiago Elias (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 4
Santiago Elias (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 4
Santiago Elias (ARG) 5
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Club in the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Dabiri Tabriz (Iran) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 1
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Eder Popiolski (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 5
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 3
Nikolay Shisterov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 2
Brazil Women Under 20 3
Portugal 5
Iran Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 2
Brazil Women Under 20 3
Portugal 5
Iran Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 2
Brazil Women Under 20 3
Portugal 5
Iran Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Iran 2
Brazil Women Under 20 3
Portugal 5
Iran Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Fatemeh Etedadi (IRN) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Renan Franklin (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 5
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Renan Franklin (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Pato Futsal (BRA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Pato Futsal (BRA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Pato Futsal (BRA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Pato Futsal (BRA) 1
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5
Danilo Baron (BRA) 3
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Renan Franklin (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 5
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Renan Franklin (BRA) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Yanar Asadov (RUS) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 1
Argentina 4
Iran 5
Russia Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 1
Argentina 4
Iran 5
Russia Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 1
Argentina 4
Iran 5
Russia Women 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 2
Spain 1
Argentina 4
Iran 5
Russia Women 3

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Inês Fernandes (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Stefano Mammarella (ITA) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Alireza Samimi (IRN) 5
Yevgen Ivanyak (UKR) 3
Zviad Kupatadze​ (GEO) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andre Dos Santos Bié (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Gazprom Ugra (RUS) 3
Club Cerro Porteño (PAR) 1
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Carlos Raùl Genaro Chilavert (PAR) 2
Diego Raul Giustozzi 4
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Lucas Flores (ARG) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Spain 3
Thailand 2
Argentina 1
Iran 4
Iran Under 20 5

Best National Team in the World

Name Points
Spain 3
Thailand 2
Argentina 1
Iran 4
Iran Under 20 5

Best National Team in the World

Name Points
Spain 3
Thailand 2
Argentina 1
Iran 4
Iran Under 20 5

Best National Team in the World

Name Points
Spain 3
Thailand 2
Argentina 1
Iran 4
Iran Under 20 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Darika Peanpailun (THA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Darika Peanpailun (THA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Darika Peanpailun (THA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Darika Peanpailun (THA) 5
Alexandra Samorodova (RUS) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eder Popiolski (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eder Popiolski (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eder Popiolski (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Eder Popiolski (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Grupo Line Futsal (CRC) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Grupo Line Futsal (CRC) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Grupo Line Futsal (CRC) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 5
Grupo Line Futsal (CRC) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Jirawat Sornwichian (THA) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
Andrzej Bianga (POL) 2
Chiew Chun Yong (MAS) 3
Htay Myint (MYA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Saša Tomić (CRO), UEFA 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 4
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3