Jose Adil Amarante

AGLA Futsal Awards 2014

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 2
Japan 1
Portugal (w) 3

Futsalplanet Awards 2015

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Leandro Simi (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 5
Kazakhstan 4
Spain 3
Russia (w) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fabio Cortez (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Leandro Simi (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 5
Kazakhstan 4
Spain 3
Russia (w) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fabio Cortez (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Leandro Simi (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 5
Kazakhstan 4
Spain 3
Russia (w) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fabio Cortez (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Leandro Simi (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 5
Kazakhstan 4
Spain 3
Russia (w) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fabio Cortez (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Leandro Simi (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 5
Kazakhstan 4
Spain 3
Russia (w) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fabio Cortez (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Leandro Simi (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 5
Kazakhstan 4
Spain 3
Russia (w) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fabio Cortez (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Leandro Simi (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 3
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 5
Kazakhstan 4
Spain 3
Russia (w) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fabio Cortez (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 1
Carlos Barbosa (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 4
SL Benfica (Portugal) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 2
Portugal 1
Russia 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 2
Portugal 1
Russia 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 2
Portugal 1
Russia 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 2
Portugal 1
Russia 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 2
Portugal 1
Russia 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 2
Portugal 1
Russia 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 2
Portugal 1
Russia 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Iran 4
Spain 3
Thailand 5
Thailand Women 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Iran 4
Spain 3
Thailand 5
Thailand Women 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Iran 4
Spain 3
Thailand 5
Thailand Women 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Iran 4
Spain 3
Thailand 5
Thailand Women 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Iran 4
Spain 3
Thailand 5
Thailand Women 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Iran 4
Spain 3
Thailand 5
Thailand Women 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Iran 4
Spain 3
Thailand 5
Thailand Women 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Estela García Rodero (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 4

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Iran Women 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Iran Women 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Iran Women 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Iran Women 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Iran Women 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Iran Women 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Under 18 3
Iran 2
Iran Women 1
Portugal 5
Portugal Women Under 18 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Pato Futsal (BRA) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Men's Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Iran 4
Japan Under 20 5
Portugal 3
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Iran 4
Japan Under 20 5
Portugal 3
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Iran 4
Japan Under 20 5
Portugal 3
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Iran 4
Japan Under 20 5
Portugal 3
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Iran 4
Japan Under 20 5
Portugal 3
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Iran 4
Japan Under 20 5
Portugal 3
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 1
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Jorge Gomes Braz (POR) 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Iran 4
Japan Under 20 5
Portugal 3
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Pato Futsal (BRA) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 4
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 2
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Mika Eguchi (JPN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Sara Shirbeigi (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Júlia Inês Melz (BRA) 1
Flaviani do Nascimento "Flavi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 2
Portugal 5
Russia 1
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 1
Pham Minh Giang (VIE) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Nagoya Oceans (JPN) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Zeinab Karami (IRN) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Zeinab Karami (IRN) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 2
Portugal 5
Russia 1
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 1
Pham Minh Giang (VIE) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Nagoya Oceans (JPN) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 2
Portugal 5
Russia 1
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 1
Pham Minh Giang (VIE) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Nagoya Oceans (JPN) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Zeinab Karami (IRN) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 2
Portugal 5
Russia 1
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 1
Pham Minh Giang (VIE) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Nagoya Oceans (JPN) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Zeinab Karami (IRN) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 2
Portugal 5
Russia 1
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 1
Pham Minh Giang (VIE) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Nagoya Oceans (JPN) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Zeinab Karami (IRN) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 2
Portugal 5
Russia 1
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 1
Pham Minh Giang (VIE) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Nagoya Oceans (JPN) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Zeinab Karami (IRN) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 1
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 5
Atefeh Rezaei (IRN) 4

Best Women's Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 5
Leoas Da Serra (BRA) 4
Mes Rafsanjan FC (IRN) 1
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Diego Roncaglio (BRA) 2
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Matías Raúl Lucuix (ARG) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Kazakhstan 2
Portugal 5
Russia 1
Spain 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Carlos César Núñez Gago (ESP) 3
David Ramos Barragán (ESP) 1
Pham Minh Giang (VIE) 2
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Nagoya Oceans (JPN) 5
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Thai Son Nam FC (VIE) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 2
Kazuya Shimizu (JPN) 5
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 1

Best Referee in the World

Name Points
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Fatemeh Etedadi (IRN) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Zeinab Karami (IRN) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 3

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Cristiane de Souza (BRA) 3
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 2
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 1
Pedro Alexandre de Jesus Henriques (POR) 5
Atefeh Rezaei (IRN) 4

Best Women's Club in the World

Name Points
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 5
Leoas Da Serra (BRA) 4
Mes Rafsanjan FC (IRN) 1
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 2
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 3

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2021

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Erick Olim Mendonça (POR) 4
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 5
Iran 3
Kazakhstan 2
Japan 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Evgeny Davletshin (RUS) 3
Nikolay Ivanov (RUS) 2
Ahmad Baghbanbashi (IRN) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
MFK Tyumen (RUS) 1
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Salar Aghapour (IRN) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Anton Sokolov (RUS) 2
Kamil Gereykhanov (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Chiara Perona (ITA) - UEFA 1
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Luana Verucia de Moura (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Erick Olim Mendonça (POR) 4
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Nicolás Sarmiento (ARG) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Bruno Garcia Formoso (ESP) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 5
Iran 3
Kazakhstan 2
Japan 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Evgeny Davletshin (RUS) 3
Nikolay Ivanov (RUS) 2
Ahmad Baghbanbashi (IRN) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
MFK Tyumen (RUS) 1
Magnus Futsal (BRA) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB)