Jose Adil Amarante

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Spain 3
Thailand 5
Iran 4
Thailand Women 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 2
Japan 1
Portugal Women Team 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 2
Japan 1
Portugal Women Team 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 2
Japan 1
Portugal Women Team 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Mélissa Antunes (POR) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Aparecido Donizete Silva "Cidão" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 4
Italy 2
Japan 1
Portugal Women Team 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 2
Tomas Neumann 3

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Felipe Paradynski Dos Santos (BRA) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 1
Willian Felipe Dorn (BRA) 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 5
Spain 3
Kazakhstan 4
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 5
Spain 3
Kazakhstan 4
Russia Women 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 5
Spain 3
Kazakhstan 4
Russia Women 1

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Miodrag Aksentijevic (SRB) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fabio Cortez (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fabio Cortez (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fabio Cortez (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fabio Cortez (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
SL Benfica (Portugal) 5

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
SL Benfica (Portugal) 5

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
SL Benfica (Portugal) 5

Best Club in the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
SL Benfica (Portugal) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 4
Leandro Simi (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 2
Brazil Women 5
Spain 3
Kazakhstan 4
Russia Women 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1

Best Young Player in the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 2

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Argentina 5
Kazakhstan 2
Iran 3
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Argentina 5
Kazakhstan 2
Iran 3
Portugal 1

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Argentina 5
Kazakhstan 2
Iran 3
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Inês Fernandes (POR) 2
Jessika Karoline Manieri (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 2
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Nagoya Oceans (JPN) 2
Gazprom Ugra (RUS) 5
Naft (Nafit) Al-Wasat SC (IRQ) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 4
Marcênio Ribeiro da Silva (BRA) 1
Dmitry Lyskov (RUS) 3
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Russia 4
Argentina 5
Kazakhstan 2
Iran 3
Portugal 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Young Player in the World

Name Points
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 4
Artem Niyazov (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 1
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Iran 2
Portugal 5
Brazil Under 18 3
Iran Women 1
Portugal Women Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Iran 2
Portugal 5
Brazil Under 18 3
Iran Women 1
Portugal Women Under 18 4

Best National Team in the World

Name Points
Iran 2
Portugal 5
Brazil Under 18 3
Iran Women 1
Portugal Women Under 18 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Fatemeh Etedadi (IRN) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 3
Pannipa Kamolrat (THA) 1
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 4
Ayaka Yamamoto (JPN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
Magnus Futsal (BRA) 4
Clube Esportivo e Recreativo Atlantico Erechim (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1
Danilo Baron (BRA) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best National Team in the World

Name Points
Iran 2
Portugal 5
Brazil Under 18 3
Iran Women 1
Portugal Women Under 18 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 5
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 4
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 2
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 3