Steve Harris

AGLA Futsal Awards 2014

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Italy 2
Japan 1
Russia 3
Spain 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 3
Vic Hermans 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Futsalplanet Awards 2015

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Spain 5
Argentina 2
Kazakhstan 3

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 2
Carlos Barbosa (BRA) 4
Tasisat Daryaei (Iran) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leandro Simi (BRA) 1

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 5
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 1
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 1
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 3
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 2
Iran 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 2
Iran 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 2
Iran 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 2
Iran 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 2
Iran 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 2
Iran 5

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 3
Thailand 1
Argentina 2
Iran 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Katawut Hankampa (THA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Pannipa Kamolrat (THA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Chiew Chun Yong (MAS) 2
Htay Myint (MYA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 5

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 2
Christopher Sinclair (NZL), OFC 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Darika Peanpailun (THA) 4
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
David Marín Ortega (ESP) 3
Rakphol Sainetngam (THA) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 3
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 5
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Akbar Usmonov (UZB) 1

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Thailand 2
Portugal 1
Japan Under 20 4
Spain (w) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Thailand 2
Portugal 1
Japan Under 20 4
Spain (w) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Thailand 2
Portugal 1
Japan Under 20 4
Spain (w) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Thailand 2
Portugal 1
Japan Under 20 4
Spain (w) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Thailand 2
Portugal 1
Japan Under 20 4
Spain (w) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Thailand 2
Portugal 1
Japan Under 20 4
Spain (w) 5

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Thailand 2
Portugal 1
Japan Under 20 4
Spain (w) 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Lucas Hernan Farach (ARG) 1
Yushi Sekiguchi (JPN) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 2
Nagoya Oceans (JPN) 3
Carlos Barbosa (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Pato Futsal (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Salar Aghapour (IRN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Salar Aghapour (IRN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 4
Taynan da Silva Rego (BRA) 2
Tomoki Yoshikawa (JPN) 3

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 5
Ryuji Suzuki (JPN) 4
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 1
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 2
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 5
Mika Eguchi (JPN) 4
Sara Shirbeigi (IRN) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Salar Aghapour (IRN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Salar Aghapour (IRN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Salar Aghapour (IRN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Salar Aghapour (IRN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Juan Francisco Fuentes Zamora (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Artem Niyazov (RUS) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 3
Kazuya Shimizu (JPN) 4
Salar Aghapour (IRN) 2
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Argentina 4
Portugal 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Argentina 4
Portugal 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Argentina 4
Portugal 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Argentina 4
Portugal 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Argentina 4
Portugal 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Argentina 4
Portugal 1

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Russia 2
Spain 3
Argentina 4
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Mika Eguchi (JPN) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Mika Eguchi (JPN) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Mika Eguchi (JPN) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Mika Eguchi (JPN) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Mika Eguchi (JPN) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Angelica Dibiase (ITA) 2
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Angelica Dibiase (ITA) 2
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 4
Alireza Samimi (IRN) 2
Diego Roncaglio (BRA) 1
Albert Tsaider (RUS) 3

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Hicham Dguig (MOR) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Pham Minh Giang (VIE) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Hicham Dguig (MOR) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Pham Minh Giang (VIE) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Pham Minh Giang (VIE) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Pham Minh Giang (VIE) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Pham Minh Giang (VIE) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 2
Sergio Lozano Martínez (ESP) 4

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Pham Minh Giang (VIE) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Hicham Dguig (MOR) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Hicham Dguig (MOR) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Angelica Dibiase (ITA) 2
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Angelica Dibiase (ITA) 2
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Angelica Dibiase (ITA) 2
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Angelica Dibiase (ITA) 2
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 5
Angelica Dibiase (ITA) 2
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Hicham Dguig (MOR) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Hicham Dguig (MOR) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Federico Vidal Montaldo (ESP) 1
Hicham Dguig (MOR) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 2
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 2
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 5
Alexander Ratych (UKR) 3
Atefeh Rezaei (IRN) 4
Andrés Sanz (ESP) 1

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Fahad Badir Ali Mohamed Alhosani (UAE) - AFC 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Mika Eguchi (JPN) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Mika Eguchi (JPN) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 5
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 1
Carlos César Núñez Gago (ESP) 2
David Ramos Barragán (ESP) 3
Pham Minh Giang (VIE) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 2

Best Women's Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 2
Mes Rafsanjan FC (IRN) 4
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 5

Best Women's Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 3
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 2
Mes Rafsanjan FC (IRN) 4
SWH Ladies Nishinomiya Futsal Club (JPN) 5

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Temur Sadraddinovic Alekberov (RUS) 2
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 5
Alexander Ratych (UKR) 3
Atefeh Rezaei (IRN) 4
Andrés Sanz (ESP) 1

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 5
Iran 4
Portugal 2
Brazil Under 18 1
Iran Women 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 5
Iran 4
Portugal 2
Brazil Under 18 1
Iran Women 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 5
Iran 4
Portugal 2
Brazil Under 18 1
Iran Women 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 5
Iran 4
Portugal 2
Brazil Under 18 1
Iran Women 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 5
Iran 4
Portugal 2
Brazil Under 18 1
Iran Women 3

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 5
Iran 4
Portugal 2
Brazil Under 18 1
Iran Women 3

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 5
Iran 4
Portugal 2
Brazil Under 18 1
Iran Women 3

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1
Alireza Samimi (IRN) 5
Ho Van Y (VIE) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Men's Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
Carlos Barbosa (BRA) 1
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 5
Thai Son Nam FC (VIE) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Farhad Tavakoli Roozbahani (IRN) 5

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Pannipa Kamolrat (THA) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Ana Etayo Garde (ESP) 2
Ayaka Yamamoto (JPN) 5

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 1
Bruno Garcia Formoso (ESP) 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Referee in the World

Name Points
Khalid Hnich (MAR), CAF 2
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 5
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 1
Fatemeh Etedadi (IRN) 5
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Hamid Bigham Tabrizi (IRN) 1
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Touhid Lotfi (IRN) 3
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Yanar Asadov (RUS) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Kazuya Shimizu (JPN) 5

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2021

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 2
Argentina 4
Portugal 3
Morocco 5
Uzbekistan 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 2
Argentina 4
Portugal 3
Morocco 5
Uzbekistan 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 2
Argentina 4
Portugal 3
Morocco 5
Uzbekistan 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 2
Argentina 4
Portugal 3
Morocco 5
Uzbekistan 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 2
Argentina 4
Portugal 3
Morocco 5
Uzbekistan 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 2
Argentina 4
Portugal 3
Morocco 5
Uzbekistan 1

Best Women's National Team in the World

Name Points
Portugal (w) 4
Russia (w) 2
Spain (w) 5
Argentina (w) 3
Ukraine (w) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Japan 2
Argentina 4
Portugal 3
Morocco 5
Uzbekistan 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 1
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 1
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 1
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 1
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 1
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 1
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 5
Elizaveta Nikitina (RUS) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 5
Elizaveta Nikitina (RUS) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 5
Elizaveta Nikitina (RUS) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 5
Elizaveta Nikitina (RUS) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 5
Elizaveta Nikitina (RUS) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Angelica Dibiase (ITA) 3
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Angelica Dibiase (ITA) 3
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Nicolás Sarmiento (ARG) 5
Alireza Samimi (IRN) 2
Ho Van Y (VIE) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Hicham Dguig (MOR) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Diego Claudio Pela (ARG) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Hicham Dguig (MOR) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Diego Claudio Pela (ARG) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Diego Claudio Pela (ARG) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Diego Claudio Pela (ARG) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Diego Claudio Pela (ARG) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Nagoya Oceans (JPN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Magnus Futsal (BRA) 3
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Salar Aghapour (IRN) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Anton Sokolov (RUS) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Salar Aghapour (IRN) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Anton Sokolov (RUS) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3
Erick Olim Mendonça (POR) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3
Erick Olim Mendonça (POR) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3
Erick Olim Mendonça (POR) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3
Erick Olim Mendonça (POR) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3
Erick Olim Mendonça (POR) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3
Erick Olim Mendonça (POR) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 4
Jean Pierre Guisel Costa "Pito" (BRA) 3
Erick Olim Mendonça (POR) 2

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Luís Conceição (POR) 3
Clàudia Pons Xandri (ESP) 5
Nicolás Noriega (ARG) 1
Gabriel da Silva Dias (BRA) 4

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Diego Claudio Pela (ARG) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Hicham Dguig (MOR) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Hicham Dguig (MOR) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Angelica Dibiase (ITA) 3
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Angelica Dibiase (ITA) 3
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Angelica Dibiase (ITA) 3
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Angelica Dibiase (ITA) 3
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ana Carolina Caliari Sestari (BRA) 2
Angelica Dibiase (ITA) 3
Viktoria Sagaidachna (UKR) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Hicham Dguig (MOR) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Hicham Dguig (MOR) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Hicham Dguig (MOR) 3
Matías Raúl Lucuix (ARG) 5
Bakhodir Akhmedov (UZB) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Cristiane de Souza (BRA) 1
Massimiliano Neri (ITA) 2
Vasyl Sukhomlinov (UKR) 3
Narges Alvani (IRN) 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 4
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 1
Maria Estefania Pinto (ARG) - CONMEBOL 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 5
Elizaveta Nikitina (RUS) 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Luana Verucia de Moura (BRA) 2
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 5
Elizaveta Nikitina (RUS) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Salar Aghapour (IRN) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Anton Sokolov (RUS) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Salar Aghapour (IRN) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Anton Sokolov (RUS) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Salar Aghapour (IRN) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Anton Sokolov (RUS) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Salar Aghapour (IRN) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Anton Sokolov (RUS) 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Luciano Nicolás Antonelli (ARG) 2
Diego Claudio Pela (ARG) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Salar Aghapour (IRN) 2
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5
Anton Sokolov (RUS) 1

Best Women's Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 2
Palayesh Naft Abadan (IRN) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (w) (ARG) 1

Best Women's Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 4
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 5
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 2
Palayesh Naft Abadan (IRN) 3
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (w) (ARG) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 4
Cristiane de Souza (BRA) 1
Massimiliano Neri (ITA) 2
Vasyl Sukhomlinov (UKR) 3
Narges Alvani (IRN) 5

Futsalplanet Awards 2016

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 2
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 2
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 2
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 2
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 2
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 2
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Men's National Team in the World

Name Points
Russia 5
Spain 2
Argentina 3
Iran 4
Portugal 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Khalid Hnich (MAR), CAF 1
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 2
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Inês Fernandes (POR) 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5