Doug Reed

Futsalplanet Awards 2020

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Kazakhstan 4
Portugal 3
Russia 2
Venezuela 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Japan 4
Russia 1
Argentina 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Japan 4
Russia 1
Argentina 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Japan 4
Russia 1
Argentina 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Japan 4
Russia 1
Argentina 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Japan 4
Russia 1
Argentina 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Japan 4
Russia 1
Argentina 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Men's Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Japan 4
Russia 1
Argentina 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Futsalplanet Awards 2015

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 2
Kazakhstan 3
Iran 4
Spain 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pescara C5 (Italy) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 2
Kazakhstan 3
Iran 4
Spain 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pescara C5 (Italy) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 2
Kazakhstan 3
Iran 4
Spain 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pescara C5 (Italy) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 2
Kazakhstan 3
Iran 4
Spain 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pescara C5 (Italy) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 2
Kazakhstan 3
Iran 4
Spain 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pescara C5 (Italy) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 2
Kazakhstan 3
Iran 4
Spain 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pescara C5 (Italy) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 2
Kazakhstan 3
Iran 4
Spain 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Pescara C5 (Italy) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Futsalplanet Awards 2016

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 4
Russia 1
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 4
Russia 1
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 4
Russia 1
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 4
Russia 1
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 4
Russia 1
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 4
Russia 1
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Deives Moraes (BRA) 4
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Iran 3
Kazakhstan 4
Russia 1
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Fulvio Colini (ITA) 1
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Men's Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 4
Movistar Inter FS (ESP) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Artem Niyazov (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Ariane Nascimento Da Silva "Ari" (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Viktoria Sergeeva Afanasova (RUS) 4

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 4
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Bruno Garcia Formoso (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 5

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Men's Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 5
Iran 3
Spain 2
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 5
Iran 3
Spain 2
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 5
Iran 3
Spain 2
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Men's Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 5
Iran 3
Spain 2
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 5
Iran 3
Spain 2
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 5
Iran 3
Spain 2
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 5
Iran 3
Spain 2
Thailand 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Men's Club in the World

Name Points
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Danilo Baron (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 5
Portugal 4
Portugal Women Under 18 3
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Danilo Baron (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 5
Portugal 4
Portugal Women Under 18 3
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Danilo Baron (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 5
Portugal 4
Portugal Women Under 18 3
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Danilo Baron (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 5
Portugal 4
Portugal Women Under 18 3
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Danilo Baron (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 5
Portugal 4
Portugal Women Under 18 3
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Danilo Baron (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 5
Portugal 4
Portugal Women Under 18 3
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Danilo Baron (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Ho Van Y (VIE) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil Women Under 20 1
Iran 5
Portugal 4
Portugal Women Under 18 3
Spain 2

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Men's Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 2
Magnus Futsal (BRA) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Pato Futsal (BRA) 4

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Touhid Lotfi (IRN) 3
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Ana Etayo Garde (ESP) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Futsalplanet Awards 2019

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 2
Portugal 3
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 2
Portugal 3
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Marta Balbuena (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Marta Balbuena (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 2
Portugal 3
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 2
Portugal 3
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Marta Balbuena (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 2
Portugal 3
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Marta Balbuena (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 2
Portugal 3
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Marta Balbuena (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Mahdi Javid (IRN) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 3

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Carlos Barrón Redondo (ESP) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Best Men's National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 2
Portugal 3
Spain (w) 5

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 2
Igor Putilov (RUS) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 5
Futsal Feminino Taboão da Serra (BRA) 1
Magnus Futsal (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Salar Aghapour (IRN) 1
Antonio Pérez Ortega (ESP) 2
Josip Jurlina (CRO) 3
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Artem Niyazov (RUS) 4

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 4
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Antony Riley (NZL) - OFC 1

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 3
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Silvia Aguete Outón (ESP) 5
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Marta Balbuena (ESP) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Júlia Inês Melz (BRA) 2

Best Women's Club Coach in the World

Name Points

Best Women's Club in the World

Name Points

Best Women's National Team in the World

Name Points

Best Women's National Team Coach in the World

Name Points

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Clàudia Pons Xandri (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 2

Futsalplanet Awards 2021

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Willian Felipe Dorn (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 5
Iran 3
Morocco 2
Kazakhstan 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Cassiano Klein (BRA) 2
Nikolay Ivanov (RUS) 3
Ahmad Baghbanbashi (IRN) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
MFK Tyumen (RUS) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Cascavel Futsal 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2
Salar Aghapour (IRN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Marcos Elian Ferreyra (ARG) 1

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 3
Elizaveta Nikitina (RUS) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Willian Felipe Dorn (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Bakhodir Akhmedov (UZB) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Marián Berky (SVK) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 5
Iran 3
Morocco 2
Kazakhstan 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Cassiano Klein (BRA) 2
Nikolay Ivanov (RUS) 3
Ahmad Baghbanbashi (IRN) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
MFK Tyumen (RUS) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Cascavel Futsal 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2
Salar Aghapour (IRN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Marcos Elian Ferreyra (ARG) 1

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 3
Elizaveta Nikitina (RUS) 2

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Angelica Dibiase (ITA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Maria Surnina (RUS) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Viktoria Sagaidachna (UKR) 5

Best Women's Goalkeeper in the World

Name Points
Angelica Dibiase (ITA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Maria Surnina (RUS) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Viktoria Sagaidachna (UKR) 5

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Willian Felipe Dorn (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Bakhodir Akhmedov (UZB) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3
Marián Berky (SVK) 2
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Men's National Team in the World

Name Points
Argentina 4
Portugal 5
Iran 3
Morocco 2
Kazakhstan 1

Best Men's Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 4
Cassiano Klein (BRA) 2
Nikolay Ivanov (RUS) 3
Ahmad Baghbanbashi (IRN) 1

Best Men's Club in the World

Name Points
Sporting Clube de Portugal (POR) 5
Club Atlético San Lorenzo de Almagro (ARG) 2
MFK Tyumen (RUS) 1
Magnus Futsal (BRA) 4
Cascavel Futsal 3

Best Men's Young Player in the World

Name Points
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 2
Salar Aghapour (IRN) 3
Miguel Angel Cano Mellado (ESP) 5
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 4
Marcos Elian Ferreyra (ARG) 1

Best Referee in the World

Name Points
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Valeria Nicole Palma Palma (CHI) - CONMEBOL 1
Chiara Perona (ITA) - UEFA 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 5
Alejandro Martinez Flores (ESP) - UEFA 3

Best Women's Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 4
Soheila Malmoli Tarazi (IRN) 3
Elizaveta Nikitina (RUS) 2

Best Men's Player in the World

Name Points
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  1
Anilton César "Pany" Varela da Silva (POR) 4

Best Men's Goalkeeper in the World

Name Points
Willian Felipe Dorn (BRA) 2
Didac Plana Oltra (ESP) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Alireza Samimi (IRN) 1

Best Men's National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Matías Raúl Lucuix (ARG) 4
Bakhodir Akhmedov (UZB) 1
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 3