Doug Reed

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Russia 1
Spain 2
Argentina 5
Kazakhstan 4
Iran 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Japan 4
Russia 1
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Japan 4
Russia 1
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Japan 4
Russia 1
Argentina 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 3
Italy 5
Japan 4
Russia 1
Argentina 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 3
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Mélissa Antunes (POR) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Vander Iacovino (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Club in the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 1
Kaoru Morioka (PER/JPN) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
Nikolay Shisterov (RUS) 5

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo Conde Salazar (ESP) 5
Tomas Neumann 1
Sergey Skorovich (RUS) 2

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Spain 1
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Spain 1
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Spain 1
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 4

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 2
Spain 1
Argentina 5
Kazakhstan 3
Iran 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Fereshteh Karimi (IRN) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 1
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 4

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Amir Shamsaei (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Pescara C5 (Italy) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Pescara C5 (Italy) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Pescara C5 (Italy) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Pescara C5 (Italy) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1
Leandro Simi (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Pedro Duarte Rei (BRA) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 4
Sherif Rashwan Soliman (Egypt), CAF 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 2
Thailand 1
Argentina 4
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 2
Thailand 1
Argentina 4
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 2
Thailand 1
Argentina 4
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil Women 5
Spain 2
Thailand 1
Argentina 4
Iran 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Darika Peanpailun (THA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 5
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Jirawat Sornwichian (THA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 1
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 1
Christopher Sinclair (NZL), OFC 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Sabóia (BRA) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Iran 5
Brazil Women Under 20 1
Portugal 4
Portugal Women Under 18 3

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Iran 5
Brazil Women Under 20 1
Portugal 4
Portugal Women Under 18 3

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Iran 5
Brazil Women Under 20 1
Portugal 4
Portugal Women Under 18 3

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Iran 5
Brazil Women Under 20 1
Portugal 4
Portugal Women Under 18 3

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 3
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Ho Van Y (VIE) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Ho Van Y (VIE) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Ho Van Y (VIE) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 4
Ho Van Y (VIE) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Anderson Machado De Menezes "Esquerda" (BRA) 1
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Sergio Lacerda Livramento (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Leoas Da Serra (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Leoas Da Serra (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Leoas Da Serra (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Magnus Futsal (BRA) 3
Leoas Da Serra (BRA) 2
Pato Futsal (BRA) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Danilo Baron (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Danilo Baron (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Danilo Baron (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 1
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Danilo Baron (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 4
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 5
Ana Etayo Garde (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Touhid Lotfi (IRN) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Marcel de Mendonça Marques (BRA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 3
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 1
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 4
Luís Conceição (POR) 2
Renan Franklin (BRA) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 5