João Almeida

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Japan Under 20 1
Portugal 4
Spain 3
Spain Under 19 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 4
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan 2
Portugal Women Team 5
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 4
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan 2
Portugal Women Team 5
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 4
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan 2
Portugal Women Team 5
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 4
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan 2
Portugal Women Team 5
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 4
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan 2
Portugal Women Team 5
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 4
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan 2
Portugal Women Team 5
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Kazakhstan 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
SL Benfica (Portugal) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Kazakhstan 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
SL Benfica (Portugal) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Kazakhstan 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
SL Benfica (Portugal) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Kazakhstan 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
SL Benfica (Portugal) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Kazakhstan 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
SL Benfica (Portugal) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Mohammad Keshavarz (IRN) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3
Stefano Mammarella (ITA) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Mohammad Nazemosharia (IRN) 4
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Kazakhstan 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 5
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 2
SL Benfica (Portugal) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero (ESP) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 2
Pedro Duarte Rei (BRA) 5
Javier Adolfo Salas (PAR) 4

Best Referee in the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 1
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2016

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 1
Iran 3
Portugal 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 1
Iran 3
Portugal 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 1
Iran 3
Portugal 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 1
Iran 3
Portugal 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 1
Iran 3
Portugal 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Alireza Samimi (IRN) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women Under 20 1
Iran 3
Portugal 4
Spain 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club in the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2
Kairat Almaty (KAZ) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 3
Spain 2
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 3
Spain 2
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 3
Spain 2
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 3
Spain 2
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 3
Spain 2
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Player in the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 3
Spain 2
Thailand 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 2
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 2
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 2
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 2
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 2
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Luís Conceição (POR) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Iran 2
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5
Spain 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club in the World

Name Points
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Evandro Borges (BRA) 3
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Best Female Club in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 5
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 5
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Angelica Dibiase (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Zeinab Karami (IRN) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Angelica Dibiase (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Zeinab Karami (IRN) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 5
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 5
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Angelica Dibiase (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Zeinab Karami (IRN) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 5
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Angelica Dibiase (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Zeinab Karami (IRN) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team in the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Portugal 5
Russia 1
Spain 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
MFK KPRF Moscow (RUS) 3
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Alberto García Delgado (ESP) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5

Best Referee in the World

Name Points
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Angelica Dibiase (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Zeinab Karami (IRN) 4
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Julio Delgado González (ESP) 3
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 4
Alexander Ratych (UKR) 1
Atefeh Rezaei (IRN) 2
Andrés Sanz (ESP) 5

Best Female Club in the World

Name Points
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 4
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 5
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 3
Leoas Da Serra (BRA) 1
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 2