João Almeida

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 3
Spain 5
Kazakhstan 1
Iran 2

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan 2
Portugal Women Team 5
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan 2
Portugal Women Team 5
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan 2
Portugal Women Team 5
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan 2
Portugal Women Team 5
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan 2
Portugal Women Team 5
Spain 4
Argentina 1

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Japan 2
Portugal Women Team 5
Spain 4
Argentina 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 1
Mélissa Antunes (POR) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 4
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 5
Vander Iacovino (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 4
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 3
Kairat Almaty (KAZ) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best Player in the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 4
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 4
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 4
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Vic Hermans 4
Tomas Neumann 5
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 3
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 2
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 5
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Dario Javier Santamaria (ARG) - CONMEBOL 2
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Female Club in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Thailand 1
Argentina 5
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Thailand 1
Argentina 5
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Thailand 1
Argentina 5
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Thailand 1
Argentina 5
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Thailand 1
Argentina 5
Iran 3

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Spain 2
Thailand 1
Argentina 5
Iran 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Player in the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Santiago Basile (ARG) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 5
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Wilson Nóbrega Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 2
Touhid Lotfi (IRN) 1
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Referee in the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2018

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Iran 2
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Iran 2
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Iran 2
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Iran 2
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Iran 2
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 3
Spain 1
Iran 2
Portugal 4
Portugal Women Under 18 5

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Fatemeh Etedadi (IRN) 2
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Stefano Mammarella (ITA) 4
Fernando Lopes Pereira "Careca" (BRA) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 3
Magnus Futsal (BRA) 5
Mes Sungun Varzaghan FSC (IRN) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Evandro Borges (BRA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Evandro Borges (BRA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3
Bruno Alexandre Dias Coelho (POR) 2
Adrián Alonso Pereira "Pola" (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Maria Antonia Mascia (ITA) 3
Jhennifer Aparecida De Oliveira Camargo (BRA) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemasharieh (IRN) 1
Luís Conceição (POR) 5
Shahrzad Mozafar (IRN) 3
Jorge Gomes Braz (POR) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Evandro Borges (BRA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Evandro Borges (BRA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Evandro Borges (BRA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 4
Muhammad Osamanmusa (THA) 5
Evandro Borges (BRA) 3
Guilherme Henrique Borges Sanches "Guilhermão (BRA) 1
Sergio González Pérez (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Referee in the World

Name Points
Lance Vanhaitsma (USA) - CONCACAF 2
Ricardo Amaral Messa (BRA) - CONMEBOL 1
Antony Riley (NZL) - OFC 4
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 3
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5

Best Female Club in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2019

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Portugal 4
Japan Under 20 1
Spain Under 19 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Portugal 4
Japan Under 20 1
Spain Under 19 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Portugal 4
Japan Under 20 1
Spain Under 19 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Portugal 4
Japan Under 20 1
Spain Under 19 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Portugal 4
Japan Under 20 1
Spain Under 19 2

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 5
Spain 3
Portugal 4
Japan Under 20 1
Spain Under 19 2

Best Referee in the World

Name Points
Antony Riley (NZL) - OFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Antony Riley (NZL) - OFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Antony Riley (NZL) - OFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 1
Ana Sofia Gonçalves "Fifó" (POR) 3
Ana Sevilla "Anita" Luján (ESP) 2
Sara Shirbeigi (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 3
Marta Balbuena (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 3
Marta Balbuena (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 3
Marta Balbuena (ESP) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 3
Marta Balbuena (ESP) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Stefano Mammarella (ITA) 1
Lucas Hernan Farach (ARG) 2
Juan José Angosto Hernández "Juanjo"(ESP) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Igor Putilov (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Igor Putilov (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Igor Putilov (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Igor Putilov (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Igor Putilov (RUS) 5

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 1
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Igor Putilov (RUS) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Nagoya Oceans (JPN) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 1
Carlos Barbosa (BRA) 4
MFK Tyumen (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Taynan da Silva Rego (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Referee in the World

Name Points
Antony Riley (NZL) - OFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 1
Ayaka Yamamoto (JPN) 3
Marta Balbuena (ESP) 2

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Albert Canillas Alavés (ESP) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 3
Sergey Skorovich (RUS) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Kazuya Shimizu (JPN) 3
Hugo Miguel Neves Silva (POR) 1
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 5
Adrián Rodríguez Mosteirín "Pirata" (ESP) 2

Best Referee in the World

Name Points
Antony Riley (NZL) - OFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Referee in the World

Name Points
Antony Riley (NZL) - OFC 5
Irina Velikanova (RUS) - UEFA 1
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 4
Juan José Cordero Gallardo (ESP) - UEFA 2
Hiroyuki Kobayashi (JPN) - AFC 3

Best Female Club in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2020

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 3
Argentina 2
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 3
Argentina 2
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 3
Argentina 2
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 3
Argentina 2
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 3
Argentina 2
Portugal 5

Best National Team in the World

Name Points
Brazil 4
Russia 1
Spain 3
Argentina 2
Portugal 5

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 5
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 3
Débora Vanin “Miuda” (BRA) 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Angelica Dibiase (ITA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Angelica Dibiase (ITA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Angelica Dibiase (ITA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Angelica Dibiase (ITA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 4
Didac Plana Oltra (ESP) 1
Eduardo Filipe Sousa Veiga (POR) 2

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 4
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 5
Ricardo Di Izeppe "Ricardinho" (BRA) 3
Andreu Plaza Alvarez (ESP) 2
Carlos César Núñez Gago (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 3

Best Club in the World

Name Points
Barça (ESP) 5
Magnus Futsal Sorocaba (Brazil) 2
Nagoya Oceans (JPN) 4
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 1
MFK KPRF Moscow (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Alberto García Delgado (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Alberto García Delgado (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  3
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 4
Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) 5
Sergio Lozano Martínez (ESP) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 5
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 1
Angelica Dibiase (ITA) 3
Zeinab Karami (IRN) 4

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Federico Vidal Montaldo (ESP) 2
Goran Ivancic (SRB) 1
Jorge Gomes Braz (POR) 5
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Alberto García Delgado (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Alberto García Delgado (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Alberto García Delgado (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5

Best Young Player in the World

Name Points
Muhammad Osamanmusa (THA) 4
Leonardo Caetano Silva "Leozinho" (BRA) 2
Alberto García Delgado (ESP) 1
Pedro Henrique dos Santos Damaceno Ribeiro "Pedrinho" (BRA) 3
Izaquel Gomes ”Zicky” Te´ (POR/GNB) 5

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Referee in the World

Name Points
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 3
Gelareh Nazemi Deylami (IRN) - AFC 2
Nikola Jelic (CRO) - UEFA 5
Daniel Matkovic (SUI) - UEFA 4

Best Female Club in the World

Name Points
Leoas Da Serra (BRA) 1
FK Aurora Sankt-Peterburg (RUS) 4
Sport Lisboa e Benfica (w) (POR) 5
Club Deportivo Burela Fútbol Sala (ESP) 3
Montesilvano Femminile C5 (ITA) 2

Best Female Club Coach in the World

Name Points
Julio Delgado González (ESP) 3
Yoshitaka Kamikubo (JPN) 4
Alexander Ratych (UKR) 1
Atefeh Rezaei (IRN) 2
Andrés Sanz (ESP) 5

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Brazil Women Under 20 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Brazil Women Under 20 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Brazil Women Under 20 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Brazil Women Under 20 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Brazil Women Under 20 1
Portugal 4

Best National Team in the World

Name Points
Spain 2
Argentina 5
Iran 3
Brazil Women Under 20 1
Portugal 4

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Player in the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 1
Inês Fernandes (POR) 4
Jessika Karoline Manieri (BRA) 2

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Goalkeeper in the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA/KAZ) 4
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Nicolás Sarmiento (ARG) 1
Alireza Samimi (IRN) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best Club Coach in the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 4
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 5
Fernando Luiz Leite Cardoso Coelho "Ferretti" (BRA) 3

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Club in the World

Name Points
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Gazprom Ugra (RUS) 3
Magnus Futsal (BRA) 1
Sport Club Corinthians Paulista (BRA) 2

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best Player in the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Alamiro Vaporaki (ARG) 2
Ahmad Esmaeilpour (IRN) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Female Goalkeeper in the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 2
Ana Carolina dos Reis "Carol" (BRA) 1
Maria Gabriela Batista Cordeiro "Gaby" (BRA) 5

Best National Team Coach in the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
Bruno Garcia Formoso (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 5
Sergey Skorovich (RUS) 1

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Young Player in the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Jean Gomes da Conceição "Jacarè" (BRA) 5
Carlos Eduardo Nesello Espíndola (goalkeeper - BRA) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 3
Daniel "Dani" Saldise Martinicorena (ESP) 4

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Referee in the World

Name Points
Saša Tomić (CRO), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Khamis Al Shamsi (UAE), AFC 4
Ondřej Černý (CZE), UEFA 1

Best Female Club in the World

Name Points

Best Female Club Coach in the World

Name Points